..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: yosun2552
Eser Sıra Numarası: 171127eser01  TÜRKİYE’DE NEDEN SANATA VE SANATÇIYA YETERİ KADAR DEĞER VERİLMİYOR?

     Sanat; bir duygunun, bir güzelliğin farklı yollarla dışavurumudur. Sanat  ruhu besler. Peki Türkiye’de neden sanata ve sanatçıya yeteri kadar önem verilmiyor?

Ülkemizde sadece belli meslek grupları öne çıkmaktadır. Doktor, mühendis, avukat...  Ancak ülkemizden Dünya çapında da çağdaş sanatçılar çıkmaktadır. Ancak bunun farkında bile değiliz. Attila İlhan, Gülten Dayıoğlu ilk akla gelen edebiyatçılara, değerli sanatçılara örnektir.

Sanat, bir ülkenin akan damarı gibidir. Onsuz olmaz, olmadığı bir ülke düşünülemez. Müziğin, resimin, edebiyatın olduğu yerde sanat da vardır. Peki neden yeterince değer veremiyoruz?

Sanatın insan ruhunun ilacı olduğunu, mutluluk kaynağı, stresten, dertten, tasadan uzaklaşmanın önemli bir kaynağı olduğunun farkındaysak; neden hala ezberci eğitime devam ediyoruz? Sanatın ülkemizde geri kalmasının sebeplerinden birinin bu olabileceğini hiç düşündük mü?

Gelir adaletsizliği, sanatın ve sanatçının önündeki engellerden biri gibi gözükse de ben bu kanıya inanmamakla birlikte doğru bulmuyorum. Sanat yapmak isteyen kişi duygularını ifade ederek de sanatını ortaya koyabilir. Bu sanata ve sanatçıya değer verilmemesine sebep olarak gösterileceğini düşünmüyorum. İnsan; tüm duygularını, güzelliklerini, hoşgörüsünü, saygısını, sevgisini  ve içinde açan çiçeklerini sanatla rahatça ortaya koyabilir.

Tiyatrolar, konserler, operalar, sinemalar en önemli sanat unsurlarındandır. Sanatçıları, sanatlarını ve  duygularını sunarken görebildiğimiz en güzel ortamlardandır. Peki neden bu tür etkinliklere katılım az oluyor? Neden sanata ve sanatçıya değer verilmiyor?
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Ülkelerin önemli unsurlarından biri olan sanata, sanatçıya neden değer vermiyoruz?

Sanat aynı zamanda evrensel bir dildir. Herkesin, her canlının ortak dilidir. Sadece bir resim, bir edebi unsur, bir şarkı duyguları karşıya geçirir. Sanat, sadece dillerin değil, gönüllerin de konuşmasıdır. Sadece sanat basit bir unsur değildir. Bir dildir, iletişim yollarından en güzelidir. Peki biz neden sanata gereken değeri vermiyoruz?

Güzel  meslek yoktur, herkesin yeteneğine uygun meslek vardır. Her insan doktor, mühendis, hakim olmak zorunda değildir. Sanat; resim de müzik de edebiyat ve sayamadığım niceleri de meslektir. Herkesin yeteneği, duyguları, düşünceleri ve becerileri farklıdır. Sanatın birçok kolu da değerli, önemli meslek gruplarındansa, neden sanatçıya değer vermiyoruz?

Sanat, ilk insandan itibaren var olan bir değerdir. İlk insanlar, duygularını, düşümcelerini ve hissettiklerini ifade edebilmek için mağaraların duvarlarına basit resimlerle başladılar. Bu da bir sanat biçimidir. Peki ilk insanlıktan itibaren sanat akan bir damarımız olduğu halde neden sanata ve sanatçıya yeteri kadar değer vermiyoruz?

    Sanat toplumu bir arada tutan, edebiyatıyla, resmiyle, tiyatrosuyla, her bir zerresi ile herkesindir. Sanat, güzellik demektir. Sanat, kalbimizde açan çiçektir. Aldığımız nefes kadar önemli ve değerli bir unsurdur. Sanatsız ve sanatçısız bir toplum hiçbir zaman gelişemez. “Peki o zaman neden sanata ve sanatçıya yeteri kadar değer vermiyoruz?” Benim şu genç yaşımda aklıma takılan, nedenlerini düşünerek, sorgulayarak bulamadığım sorunun cevabını söylüyorum: “Sanatsız bir toplum yok olmaya mahkumdur.”