..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: yıldız5678
Eser Sıra Numarası: 180216eser45                                                        AKLIMDA DELİ SORULAR 

      On sekiz yaşında bir genç kız olarak aklıma takılan, anlayamadığım veya anlamlandıramadığım birçok soru var. Belki bazılarının da aklına takılan, belki de bazılarının umurunda olmayan sorular.
             
Mesela neden insanlar ahlak, iç güzellik, maneviyat vb. özelliklerden ziyade eğitim durumu, makam, mevki ya da sahip oldukları statüye göre değerlendiriliyor? Yani neden okumuş veya okumamış diye bir ayrım yapılıyor? Neden okula gitmeyenlere cahil gözüyle bakılıyor? Okumuş cahiller de olamaz mı? Neden okullarda bizlere önce ahlak, iyi bir insan olmak, insanlara ve diğer canlılara iyi davranmak yani ‘‘insan olmak’’, vatan sevgisi, millet sevgisi vb. öğretilmiyor da diğer derslere öncelik veriliyor? Neden önce okulunu bitir adam ol denir hep bizlere? Okuyan herkes adam oluyorsa neden 15 TEMMUZ’ da vatan hainlerinin çoğu okumuş, mevki sahibi kişilerdi? Bu noktada yapılan ilk hatadan bahsedeyim; neden televizyonlar veya sosyal medya aracılığıyla yeni nesil ahlaksız hale getirilmeye çalışılıyor? Meselâ neden televizyon dizilerinde veya filmlerde meşru olmayan ilişkiler ya da davranışlar bizlere normal gösterilmeye çalışılıyor? Meselâ her gün birçok kadın kocasından dayak yerken veya öldürülürken, neden bu konuda eğitici ve bilinçlendirici programların yerini zaman öldürücü programlar alıyor? Neden televizyon gibi birçok kimseye ulaşabilen bir kitle iletişim aracı kötü amaçlı kullanılıyor?
             
Demem o ki, keşke önce bizlere ahlak öğretilseydi. İnsan sevgisi öğretilseydi. Vatan sevgisi öğretilseydi. Belki hayvanları sevmeyen bir veteriner, el kadar çocukları döven bir öğretmen, insanlara bağıran, kötü davranan bir doktor, kendi çıkarları için vatanını satan bir asker, para için malzemeden kaçan bir müteahhit olmazdı. Belki otobüs, dolmuş, sokak gibi dış dünyada birçok ahlaksızlık gözler önünde yaşanmazdı. Belki sokakta korkuyla elini çantasına atan kız kardeşlerimiz biber gazının varlığıyla içini rahatlatmak zorunda kalmazdı. Belki engelli kardeşimize sözde okumuş, adam olmuş kişiler dayak atmazdı. Belki vatan sevgisi öğretilseydi, bu vatanın ekmeğini yemiş, askerlerimiz ve şehitlerimiz sayesinde rahatça uyuyan kişiler vatanına hainlik etmezdi. Belki de uğruna nice kanların döküldüğü, şehitlerimizin bizlere emanet ettiği bu cennet vatanın farkına varıp kıymetini bilirdik. Belki de geceleri yatmadan önce Allah’a şükreder şehitlerimize birer Fatiha okurduk. Bu sorulara daha doğrusu sorunlara çözüm bulabilseydik yurdum insanı daha ahlaklı ve insancıl olmaz mıydı?