..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: yeşil1593
Eser Sıra Numarası: 180216eser23                                              NEDEN ÇABUK ALDANIR İNSANOĞLU?

    Bu hayattaki bataklığa çabuk adım atıyoruz. Her şey hemen olsun diye canımızı yaktırmaya göze alıyoruz, göz göre göre bile bile canımızı, duygularımızı çabuk emanet ediyoruz aldatmaya çalışanlara. Neden olur ki bu ‘’bu sefer farklı olur’’ düşüncemizi herkesin gelişinde kullandığımız için mi?

Ben herkesin gelişinde “bu sefer farklı olur’’ diyerekten aldatıldım. Olayın sıcaklığıyla fazla acımadı canım ama sonrası, sonrası yok gibiydi sanki hiç yaşamıyormuşum gibi oldu. Sonra avaz avaz sustum yazarak. Hayır, kızmıyorum aldatana, ben çabuk aldandığıma kızıyorum ama yine seviyorsun her bir zerren kırılırken, yine her zerresinden vazgeçemiyorsun. Sende bıraktığı acılarla yaşarken bedeninde, ruhun onu sana hatırlatmaktan asla vazgeçemiyor, geçmiyor. Sonra onun açtığı yarayı başkasında kapatmaya çalışıyorsun ama olmuyor. Daha da çok yakılıyor canın. Sen onu yara bandı olarak görürken oysa ki o yara bandını tuza banıp senin yarana yapıştırıp gider. Sen yine kendi kendine o hakketmediğin yarayı kendin sarmaya çalışırsın. Herkes aslında her aldandığında sana öğretir aldatılmayı. Bu aldatılmayı iki kişiyi aynı anda ilerletmeye çalışmak olarak algılamayın. Benim herkese en başında aldanmamda kendimi aldatmam gibi bir şey.

“Aldanmak’’ terimini kolay yapabildiğim gibi keşke ‘’vazgeçmek’’ teriminde kolay yapabilsem. Ama işte insanoğlu ne kadar aldanırsan o kadar vazgeçemiyorsun. Ve ben herkesin her şeyine çabuk aldandım, çabuk bağlandım. Kendisi geçtim de yaşattığı anılar, kokusu, gülüşü beni bağladı, onlar vazgeçilmez oldu. Ve biz her zaman bizi yaralayana bağlandık, bizim canımızı harabeden farksız yapana biz onların kollarını papatyadan farksız gördük. Biz hatayı en başında yaptık yanlış insanları doğru sandık.
 ‘’Sanmak?’’ aldanmakla aynı mı? Kendime bile cevabını vermeyeceğimi bildiğim soruları sorduğum için sizden cevap beklemiyorum.

Aldanmayı sadece aşkta yapmıyoruz. Hayatımızda her makama koyduğumuz kişiye de aldanırız. Hiç beklemediğin, ummadığın kişiden bile sırtına bıçağı yersin. Delik deşik eder en güvendiklerin. Şu üç günlük dünyanı bile mahvederler, güvenecek kimsen, aldatmayan kimsen kalmaz. Herkes aldatır herkese aldanırsın sende. Ama içim rahat benim, çünkü bizim aldandıklarımız mutlaka aldanılacaklar. Canları yanacak ve paramparça olacaklar.
Sen en iyisi ne yap biliyor musun? Vazgeç.

Biliyorum bu zor bir şey ama imkansız diye bir şey yoktur. Ben kendime koydum kuralımı artık kimseyi sevmeyeceğim. Yaramı sarmaya da çalışmayacağım. Kimsenin yaramı sarmasını da beklemeyeceğim. Yaralı biri görsem bile gidip iyileştirmeye çalışmayacağım onu.
Kim kimi seviyorsa sevsin, kim kimin yara bandı oluyorsa olsun ilgilenmiyorum artık. Bana ister duygusuz deyin ister kalpsiz. Bence siz de sevmeyin. Çünkü sevdiğine değmiyor. Kimseye bir anlamda yükleme mesela yüklediğin o anlamların altında kalırsın ve kimse sesini duymaz değil de duymamazlıktan gelir.

 Aldandım aldanalı başımı yastığa koyduğumda tavan nasıl aldandığımla dolup taşıyor, oysa ben kendimi seninle böyle tahmin etmemiştim.

Hayatı sevemiyorum artık hiçbir şey ile mutlu olamıyorum. Güldüğüme bakma güzel oyuncuyum ben bu konuda. Taladro’nun da dediği gibi ‘’Hayat bir kaşık su’’. Ve beni o kadarcık su olan bir bataklıkta boğdular. Kimse kurtarmadı. Bu saatten sonra da ne fark eder kurtaran olsa bile ki ben inanmıyorum öyle birinin geleceğine. İstemem de beni birinin kurtarmasını. Bir kişi yüzünden de herkese küsebiliyorsun işte. Herkes aynı değil biliyorum ama olmuyor güvenemiyorum. Aynı havayı solumamıza rağmen o kaybettiğim limana geri dönemiyorum. Ayaklarım tutmasa da gelirim elbet biraz zorlarsam.

Konu fazla dağıldı biliyorum, e haliyle içimin dağınıklığı cümlelerime vurdu. Şu aldanmak meselesine gelince, kaçınılmaz bir şey aldanmak, aslında aldanmadan önce vermiştir mutlaka bize sinyallerini lakin biz durumu idrak edememişizdir ya da idrak etmek istememişizdir. Sadece görünüşe aldandık sonra da aldatıldık. Kandırıldık safı safına. Tüm saflığımıza sevmemize rağmen.

Teşekkür ediyorum aldandıklarıma, kimseye güvenemeyeceğimi öğrettiğiniz için. Hatta bizde ‘’aldananlarda’’ bir kere aldatıldık yetmedi, ikinciye aldatıldık ve aldanmalara doyamadık. Her seferinde biz koştuk onlara. Gece olunca uyuyamamak için neden aradık, bulduk.

Neyse avaz avaz susmak en iyisi bu saatten sonra. Kimseye sevdiğini belli etmemek lazım.  Kimsenin kokusunu ezberlememek lazım ya da kökten çözüm; kimseyi sevmemek, kimseye aldanmamak lazım…