..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: üç nokta4141
Eser Sıra Numarası: 180216eser73           BÜYÜKLERİMİZİN SÖYLEDİKLERİ NEDEN HEP DOĞRU ÇIKAR?

    Fakat bazen düşünmüyor değilim bu kadar şeyi nereden biliyorlar? Ebeveynlerimiz bize sürekli ders verme çabasındadır. Genellikle her şeyden iyi ya da kötü bir sonuç çıkarmamızı beklerler. Ancak bunları yaparken hiçbir şey kaybetmememizi de isterler. 

Yaptığımız her hareketten hastalanmamızdan, düşmemizden, yaralanmamızdan… Fakat bazen düşünmüyor değilim bu kadar şeyi nereden biliyorlar? Ve bu söyledikleri nasıl hep doğru çıkıyor?Ezber mi?  Bence, hayır. Bu kadar öğüdü kitaptan okuyarak akıllarında tutamazlar. Çok mu şey yaşamışlar? Evet aslında yaşayarak bu bilgileri edinmiş olabilirler. Daha da kalıcı, iz bırakıcı ne de olsa. Fakat bu döngüde bir sorun var. Bizler hiçbir şeyi yaşayarak öğrenemiyoruz. Ateşe elimizi uzattığımızda bize elimizin yanacağını söylüyorlar fakat biz ebeveynlerimiz söyleyince değil elimiz yanınca anlıyoruz o acıyı. Onlar söyleyincede canımızın yanacağını anlıyoruz fakat yaşayınca bambaşka anlıyor insan. Sonuçta sözlerle bize yanık acısını hissettiremiyorlar. Dişlerini fırçalamazsan dişlerin çürür diyorlar. Diş ağrısını bilmeyen biri neden bunu yaşamaktan tedirginlik duyup önlem alsın ki? Dondurma yersen hasta olursun diyorsunuz bize. O boğaz ağrısını bilmeyen bir kişi neden güzelim dondurmayı bir kenara atsın?  Yani insanı başına gelmeyen, tatmadığı bir duyguyla tedirgin edemezsiniz. Bu şekilde onlara öğütlerinizi uygulatamazsınız. Endişe etmediği bir şeyden dolayı da neden öğüt dinleyip önlem alsın ki? Sonuçta biz endişe duyduğumuz, gerçekleşmesinden korktuğumuz şeyler için önlem alırız. İşte büyüklerin verdiği öğütler burada yetersiz kalıyor. İnsan ne olursa olsun bir şeyleri yaşayarak yeri geldiğinde kaybederek farkına varıyor ama emin olun zararı çok daha az oluyor.

 Büyüklerimiz çok daha fazla şey yaşadığı için yanlışın başındayken bizleri doğru yola sokmaya çalışıyor. Çünkü başımıza ne geleceğini deneyimlerinden biliyorlar. Fakat bunlar onların başına geldiği için biliyorlar. Yani kimse onlara ezberletmemiş, sürekli kafasına sokmamış. Aslında bize de bazen hata yapmak için zaman tanısalar hiçbir sorun kalmayacak. Tabii ufak tefek birkaç hata. Hatalarımızdan ders çıkaralım dediysek bizi körü körüne tehlikelere de atmayın yani. Örneğin yola fırlamış bir çocuk için içinizden “Araba bir kere çarpsın, bir daha yola çıkmaz.”Diye bir düşünce geçirmezsiniz herhalde. Çünkü bu körü körüne felaketin ortasına atılmak olur. Bu artık bir şeyler kazandırmaktan çok kaybettirmeye yol açar. Bu tarz olaylar içinse bazen deneyim yaşamak acı oluyor. Böyle bir durumda ise her zaman yaptığınız gibi öğüt vermek yerine günlük hayattan örnekler göstermek daha etkili oluyor. Bu ve bu gibi durumlar istisnadır. Bunun dışındaki her şey deneyimlenerek daha iyi bir şekilde öğreniliyor bence. Çünkü deneyimlemek, her yönüyle acısıyla, tatlısıyla insana bir şeyler katıyor.

   Bu yüzden doğruyu yanlışı bize öğretip bizi büyük hatalardan kurtarıp ufak tefek hatalarımızdan ders çıkarmamıza izin vermeliler. Çünkü bazı istisnalar dışında yaşanılan çoğu hata insana kaybettirdiklerinden çok bir şeyler kazandırıyor.  Bu fırsatı bize tanıyarak bize daha az zarar veriyorsunuz. Bunu belki siz farkında değilsiniz ama bizzat bizlere yaşattığınız için benim neslim iyi biliyor.