..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: tarihçi1453
Eser Sıra Numarası: 180217eser21
               NEDEN YETERİ KADAR SEVMİYOR VE BİLMİYORUZ TARİHİMİZİ?
             
     Yıllardır aklımda olup cevap aradığım bir sorum var ki hiç anlam veremiyorum. Tarihi, insanımız bilhassa gençlerimiz neden sevmez? Hiçbir anlam veremiyorum buna. Bir nesil nasıl olurda atalarının, dedelerinin yaptıklarını okumaktan sıkılır? İşte buna anlam veremiyorum.
              
      Tarih! Bu zamanda kime tarih desen, kime FATİH SULTAN’dan bahsetsen ya aman diyor ya da boş ver diyor. Nasıl olurda bir nesil, ceddi ABDÜLHAMİD’in ülkenin dört bir yanını demir yollarıyla döşediğini, FATİH SULTAN’ın İstanbul ‘da gemileri karadan yürüttüğünü, YAVUZ SULTAN SELİM’in Osmanlı’ya halifeliği nasıl getirdiğini, ABDÜLMECİD’in hainler tarafından bileklerinin kesildiğini nasıl olur da bilmez ve öğrenmez veya öğrenmekten sıkılır.  Hem bizim nesl-i ecdadımız İngilizler, Fransızlar gibi sömürge veya öldürme makinesi değil; mazluma umut, zalime korku olan bir ecdattı ve biz bugün böyle bir ecdadın hayatını okumaktan sıkılıyor, yoruluyoruz. Aslında bazen düşünmeliyiz layık mıyız böyle ataların,  dedelerin torunları olmaya. Onlar ki hakkı, hukuku bilen ve ALLAH aşkıyla yanıp tutuşan bahtiyarlar, biz ise o neslin tarihini bile bilemeyen bir bedbahtız ve belki de bunun en büyük sebebi; yıllardır insanımıza hep Osmanlı’yı ve ABDÜLHAMİD’i kötülemeleridir ve zaten bugün de gençlere yani bizlere tarih yeterince anlatılmıyor ve sevdirilmiyor. Bence Osmanlı’yı herkes öğrenmeli, bilmeli ve araştırmalıdır çünkü bizim atalarımız onlardır. Bugün soy ağacını araştıran bir sürü insan var fakat bilmiyor ne kadar araştırırsa, detaya ne kadar inebilirse soyu ya Osmanlı’ya ya Selçuklu’ya dayanacak. Bunu anlayamıyor,  umursamıyor ve tarihini, ecdadını, neslini bir kenara bırakıyor insanımız. Bu gün belki de gençlerimizin o umursamazlığı,  tarihini ve atalarını bilmemeleridir. Eğer bilseydi o gençler tarihini, anlarlardı bu vatanın kıymetini.
             
       Ama zor,  çok zor… Bu nesil, bu gençlik bırakmadıkça Batı özentisini, değişmez bu Batı zihniyeti. Nasıl bu kadar değiştirdiler gençlerimizi, Osmanlı devletimizi. Şapkamız Fransız, kanunnamemiz İsviçre oldu. Bizi ne ara uyutup bu kadar geriye attılar, bize Osmanlı’yı unutturdular. Aslında merak ediyorum ne zaman uyanacağız? Ama biliyorum; Osmanlı nesli olduğumuzu tüm dünyaya kanıtlayacağız, bir OSMANLI TOKADI DA ONLARA VURACAĞIZ!