..




“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: takıntılı1201
Eser Sıra Numarası: 180216eser64


                                            TIKABASA DOLU KLİNİK LABORATUVARIM

           Bireyin sahip olduğu karakteristik yapı bir alışkanlık dizisi olabilir mi? Hijyenik memur sürüsünün tutmakta ısrarcı olduğu bu benimseniş, bireyin gözleminde saçmalık dürtüsü uyandırabilir. Yani edinilmiş izlenimin çevreye karşı yanlışlığının keşfedilişini hatırlamak gibi (keşfedilmiş şeyler oluşum sürecinde insanlarca bilinmeden keşfedilmiştir, geç kalınmış bir kutlama teması). Bir az önce kullandığım saçma kelimesi toplum arası mantık düzenine ters olması nedeniyle kullanılmıştır. Belirtmeliyiz ki rahatsızlığı kabulleniş süreci tamamıyla gerçekleşmiştir ve zamansallıktan uzak bir yaklaşımdır bu.

Anlama ya da anlaşmak süreci tamamladığımda (ikilik süreci) anlaşılır kılınacak durum için sabırsızlanıyorum. 

Bir bireyin otel odasına giriş yaptığını düşünelim. Kişi oda içerisine yerleşmeye çalışırken alışkın olduğu bazı yatkınlıkları aramaya koyulur. Uyuma dürtüsünü elde edebilmesi için tanışıklık rahatlığına sahip olması gerektiğini düşünüyordur. Yine de karşılaşma öncesi ifadesizlikle kıvranıp yatağın üzerinde gülünç sayılabilecek bir huzur aramaya çalışır. Bu fiziksel rahatlığa bağlı bir durum değildir. Alışkanlık pek çok gözleme dayalı olaylarla aktarılabilir.

 Tanışım öncesi ve ayrılış sonrasında yaratılan etki ifadesizliktir. Buna bağlı yaşanılan dönük yıkımsa tamamıyla alışkanlık nedeniyle gerçekleşir. Alışkanlığın zamansal bastırılışından sonra ise bilinçdışı bellek ilk kez uyanıklaşır ve aynı bilgi yeniden yaşatılır.

Bilinç yüzeyindeki birikimleri çamaşır ipine asılmış fotoğraf ya da çağrışımlar olarak düşünmek mümkündür. Orada olduğunun haberine sahip ulaşa bilirliğin uzlaşıldığı biyolojik fonksiyon. Alışkanlık ise bu düzeyin birleşimine sahip alanda aranılacak bir etken değildir. Bellek altı olgunun süreçsel eylemidir. 

Benlik dışı bazı faktörlerle aşırı ilgiliyiz. Bu kişilik kontrolünün dışına çıkılmasını olasılık haline getirir. Bilinçsizlik nitelendirmesi. Bütün bu gerçekleşimlerin yanı sıra devamı gelen yakın bir zamandayız. İşte bu yazıda kavram örgüsünün geçişliğinde bağlantıların aksamalı yansıdığını düşünüyorsanız ki oldukça beklenilir bir durum, sebebinin belirttiğim cümledeki zamana bağlı dikkat dağınıklığım ve belirsizlik aşamasına tabi tutulmamdan kaynaklanıyordur ama kim görünürde küçük, teoride büyük adımlar atmak istemez ki?