..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: sorular6450
Eser Sıra Numarası:180216eser40                                     SAÇMA SORULAR, KURTARICI GERÇEKLER

    Günlük hayatımızı meşgul eden sorular her yerde. Aslında onlar hayatımızı, karalarımızı, düzene koymamıza yarayan birkaç cümle, daha doğrusu bazıları öyle.
Sabah uyandığımızda ‘’saat kaç’’ sorusu çoğu kişinin zihninde yankılanır. Tabi bunun ardından ‘’Bugün ne giysem, acaba kahvaltıda ne var, bugün hangi dersler vardı? ‘’ Bunlar birçoğumuzun zihninde yankılanan basit birkaç soru. Peki, kişiye kendini sorgulatan sorular nereden çıkıyor. Basit sorular işimizi kolaylaştırmak için varsa, bu sorular ne için var? Ne işe yarıyor? Ve bana ne gibi bir fayda sağlıyor? 

    Bazen içimdeki sorgudan kaçmak istiyorum. İnsan nasıl kendi sorduğu soruya cevap veremez? Bu nasıl bir çıkmaz? Şu günlerde kendimi hep iyi bir insan olup olmadığım konusunda sorguya çektiğimi fark ettim. Birdenbire aklımda dolaşan ‘’Bu yaptığın ne kadar doğru? ’’ sorusu, yaptığım şeyin sonucunu görmeden doğruluğunu nasıl bilebilirim ki?
Ama benim için bu bir cevap değil ve ardından gelen bu soru da bunun kanıtı ‘’Doğru olup olmadığını bilmediğin şeyi neden yapıyorsun? ‘’ ve ardı arkası kesilmeyen sorular, nasıl kurtulabilirim ki bunlar benim kişiliği mi oluştururken. An oluyor verdiği bir yanlış cevabın cezasını günlerce çekiyorum ‘’Ben kötü biri miyim ‘’ diye.
Peki ya ‘’Ailenle, arkadaşlarınla yeterince ilgileniyor musun?’’  sorusu. Evet, buna cevabım hazır ‘’Onlar benimle yeterince ilgileniyorlar mı ki?’’ Ben onlarla neden ilgileneyim ki? ‘’ Şu benim doğum günümü bile hatırlamadı, şu da geçen gün istediğim yemeği yapmadı ve şu da bana dün bağırmıştı.’’ Ve sonra zihnimde yankılanan bir soru ‘’Sana yapılan şeyin aynısını karşındakine yaparsan ne kazanırsın ?’’ cevap hazır ‘’kötülüğe kötülükle karşılık verme .’’ Evet, bu yanıtlandı. Peki, diğeri ’’  “Sınava az kaldı hazır mısın? ‘’  Evet, o soru ve sonrası facia ‘’Acaba kazanır mıyım, kaç puan alırım, sorular zor mudur, hangi bölümü seçmeliyim, acaba sınava nerede gireceğim?‘’

    Zihnimin bana kurduğu en büyük tuzak bu sorular. Çünkü bunun tek bir cevabı var ‘’Bunu düşüneceğime üç soru çözerdim. ‘’ ve yine boşa giden bir karmaşa. Belki beynimizin fonksiyonu bu bilmiyorum ama beynimiz o kadar boş ve cevapsız sorularla dolu ki baş etmek imkânsız. Ama şöyle bir gerçekte var ki zihnimizde yankılanan bu sorular bizi o an karmaşaya düşürse de o soruyu sorduğu andan itibaren cevabını arayan zihnimiz. Zamanı geldiğinde bulduğu doğru cevapla kurtarıcımız olacak. Ve o an zihnimde parlayan bir cevap daha ‘’Sanırım tüm bu sorular zihnimin bana oynadığı küçük bir oyun.’’. 


önceki eser / sonraki eser