..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: şimşek0003
Eser Sıra Numarası: 180212eser05                                              NEDİR BENİ GEREKLİ KILAN?

      Her canlının bu dünyaya bir geliş sebebi vardır. İnsanoğlu ilk günden bu yana doğası gereği düşünebilme yetisine sahiptir. Bu özelliği ile insanoğlu, diğer canlılardan ayrılır. Her insan düşünebiliyor mu diye sorgulamadan edemiyorum.
             
Hayatın her anını insanoğlunun izleyebilme olanağı olsa, kendini varoluşun hayranı olmaktan alıkoyamazdı. Nasıl hayran olunmasın ki? Bütün mükemmelliğiyle yaratılan her insanın bu dünyaya neden geldiğini sorgulaması gerekmez mi? Tüm bunların farkında olan bir birey olarak bu soruların hepsini kendime yöneltiyorum. Bazen işin içinden çıkılmayacak bir hal alıyor bu durum. Kendimi zinde tutmamı da sağlamıyor değil.
             
Benim yolum bu dünyada iyilik üzerinedir. Her olgunun temeli iyilikten geçer. Geçenlerde okuduğum şiirin ilk iki dizesini de bu bağlamda sizlerle paylaşmak isterim. “Senin için yaratıldı Muhammed. / Senin için yağdırıldı o rahmet.” Güç ve kuvvet sahibi yaradan ne güzel de sermiş tüm iyiliği, kudreti ile yeşertmiş âdem-i beşerden kalbi şühedayı.   
             
Ben de bu uğurda büyük küçük demeden kendimi iyilik yapmaya adadım. Asıl gayemizin de bu olduğunu düşünüyorum. Bir insan ömrünü neye adamalı? İyiliğe adamalı, öyle sürdürmeli hayatını. Ben de bu yüzden öğretmen olmak istiyorum.
           
 Öğretmen olmayı bu kadar çok istememde düşünceleri ve öğrettikleri ile bana sorgulamayı aşılayan tüm öğretmenlerime minnet borçluyum. Onlar sayesinde kendi hayatıma anlam kattım. Ben de onlar gibi öğrencilerimin merak etmesini, sorgulamasını, hayatlarındaki her boşluğu iyilik ile doldurmasını hayal ediyorum.
            
     Her insanın kendisine neden varım, nedir beni gerekli kılan sorularını sorması gerektiğini düşünüyorum. Yaradan insanoğlunun cemalinde tecelli ederek tüm güzelliği, iyiliği ortaya koymuyor mu? İşte budur bizi gerekli kılan!