..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: scrap-kook0000
Eser Sıra Numarası: 180216eser26                                                               Ben Kimim?

    Üç, dört yıl önce annem ve babam konuşurken kulak misafiri oldum. Annem babama bir soru sordu. “Uzun süredir aklımda gezinen bir soru var. Ben kimim?” diye. Babam da tam o sırada benim de aklımdan geçen cevabı verdi. “Aslının annesisin, benim eşimsin, emlakçısın.” dedi. Annem ise babam tamamen farklı bir soruya cevap vermiş gibi “Hayır öyle değil. Evet bunlar doğru ama benim sorduğum sorunun başka bir cevabı olmalı.” dedi.

    O günden beri bu soru benim de aklımda. “Ben kimim? “ Böyle düşününce kocaman, uzun bir liste çıkarabilirim. Annemin ve babamın kızıyım. Okulda öğrenciyim. Fakat annemin verdiği cevap bu soruya bakış açımı tamamen değiştirdi. Biri bana “İleride ne olmak istiyorsun?” diye sorduğunda, hep “Daha karar vermedim.” demek zorunda kalıyorum. Aslında gerçekten ne olmak istediğimi bilmiyorum. Doktor olmak istiyorum dersem, “Ben kimim?” sorusunun cevabının “Sen bir doktorsun!” olması beni endişelendiriyor. Bu sorunun cevabını bulabilmek için çok şey denedim. Okulda bana bir sürü ders sunuluyor. Kimyadan, matematiğe, matematikten edebiyata çok fazla seçimim varmış gibi duruyor. Eğitim sistemi de sayısı yirmiyi geçmeyen derslerden bir tanesinde çok başarılı olup, gelecekte o alanda ilerlememi bekliyor. Böylece ben bir arayışa başladım. Eğer gelecekte seçeceğim mesleği bulursam soruma da cevap bulacağıma karar verdim. Okulda aldığımız derslerin her birini tek tek inceledim. Başarılı olduklarıma özellikle önem verdim. Fakat hiçbiri benim o şekilde ilgimi çekmedi. Tarih dersinde iyi olabilirdim ama bu benim arkeolog olmak istediğim anlamına gelmiyordu.                                                                                                       
     Sorumun cevabını okulda bulamayınca bende dışarıdan farklı hobilere başlamaya karar verdim. Önce baleye başladım. Olmadı, demek ki balerin değilmişim. Sonra tiyatroyu denedim. Oyuncu da değilmişim çünkü kendi hikayemi değil başkalarının hikayesini anlatıyordum. Birden fazla müzik aleti denedim, beğenmedim, sıkıldım ve bıraktım.

    Bazen hayatta çok başarılı olan insanların biyografilerini okuduğumda onların hep çok küçük yaşta bu soruya cevap bulduklarını fark ediyorum. Bu insanların hiçbir efor sarf etmeden hayatta ne yapmaları gerektiğini bilmeleri bazen beni çok imrendiriyor. Fakat sonra annemin aradığı cevap aklıma geliyor ve sakinleşiyorum çünkü seçeceğim mesleğin beni tanımlamadığını fark ediyorum. Aslında bildiğim bir şey var. “Ben kimim?” sorusunun cevabı aklımda değil kalbimde. Bu sorunun cevabını matematik sınavından 100 alarak ya da tiyatroda replik ezberleyerek bulamam. Aslında bu sorunun cevabı düşündüğüm şey bile olmayabilir. Hiç denemediğim tamamen farklı bir durumla karşı karşıya kalabilirim. Bence “Ben kimim?” sorusunun cevabını bulduğumda ancak kendime doğru mesleği seçebilirim. Bu 15 yaşımda da olabilir 25 yaşımda da. Ben tüm kalbimle bu sorunun cevabını aramaya devam edeceğim. Aynı annemin okuduğu yazarı Neale Donald Walsch olan bir kitabın arka kapağında yazan şu cümle gibi “Hayat, bazen ardı ardına kim olmadığın boyutunu ifade ederek, seni kim olduğunun kanıtlamaya çağırabilir.”