..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: sakin0000
Eser Sıra Numarası: 180216eser10                                                          CEVAPSIZ SORULAR

     Bir yere gidiyorum bilinçsizce. Bir yoldayım, kendimi arıyorum. Kendimi tanımaya çalışıyorum. Kimim ben? Aynada kendime bakarken kimi görüyorum gözlerimin içinde, tam olarak nedir istediğim, neleri çıkarıp neleri eklemeliyim hayatıma? Bunun cevabını arıyorum işte. Gezdiğim her sokakta, çaldığım her kapıda kendime dair bir şeyler arıyorum. Mesela Dinlediğim bir şarkının nakaratında, okuduğum bir kitabın satırlarında, bir kahve kokusunda, izlediğim bir filmin başrol oyuncusunda delice kendimi arıyorum.  Belkide bundandır dalıp gidişlerim uzaklara ya da düşünceli oluşum, kendimi aradığımdandır hepsi.
Arıyorum kendimi odamın boşluğunda zamanın yokluğunda geçmişin pişmanlığı ve geleceğin kaygısı arasında bocalarken. İçinde bulunduğum şu zamanı hiç yaşayamadığımı fark ettim. Oysa yarın bugüne dün diyor, dün de bugün için yarın diyordu. Zaman su gibi akıp giderken geride kalan birçok şey vardır. Fani insana zor gelir bazı şeyler. Alışılmış çaresizliğin zorluğudur bu belki de. Geride kalan keşkeler, geride kalan pişmanlıklar, geride kalan sorular, cevapsız sorular... Cevabını sadece senin verebileceğin sorular.    

Hani derler ya bazen kendimi bildim bileli öyleyim, böyleyim diye... Ben de kendimi bildim bileli hep kendini yöneten, hayallerini gerçek hayatla bütünleştiren biri olmak istemişimdir. Fakat daha yolun başındayken büyük bir boşluk fark ettim kendimde. Kendim kendim diyorum ama ben kimim onu da bilmiyorum. Kendi kendime sorduğum soruları cevaplayamıyorum. İstiyorum ki kendimle yüzleştiğimde geride kalan cevapsız sorular olmasın. Aynı hataya binlerce kez düşen, tecrübelerini rafa kaldıran biri olmayayım. Bu yüzden arıyorum  kendimi. Ucu bucağı olmayan bu keşif yolculuğuna çıkmamın tek nedeni bu. 

Bazı anlar vardır hani her; şeyin bittiği, bizim için umudun artık olmadığını düşündüğümüz anlar... Bizi karamsarlığa götüren gözümüze kara bir perde indiren anlar. O ana kadar mucizelere inanan ruhumuz, o andan itibaren inancının zayıfladığını görür. Mucizelere yeniden inanmak için bir mucize olmasını bekler sürekli. Aslında aradığımız şeyi bazen çok uzakta aramamız gerektiğini bilsek her şey daha kolay hale gelir belki. Aradığımız bir mucizeyse eğer, bize güç verecek, cesaret verecek, İnancımızı kuvvetlendirecek bir mucize... Bunun gerçeklemesini bekleyeceğimize sadece kendimize baksak, bir mucize olduğumuzun farkına varsak. Yaratılış şeklimize baktığımızda; vücudumuzun, organlarımızın nasıl çalıştığına baktığımızda aslında hayattaki en büyük mucizenin insan olduğunu görüyoruz. İnsan mucizelerin en mucizesidir. İnsan kendi kelebek etkisini yaratacak güçtedir, kuvvettedir. İnsan o içindeki sıra dışı şeyi bulacak kadar güçlüdür aslında. Sadece bazen bir mucize olduğunu hatırlaması gerekir.


"İlim ilim bilmektir.
İlim kendin bilmektir.
Sen kendini bilmezsen,
Ya nice okumaktır."

Asıl ilim kendini bilmektir der büyük şair Yunus Emre bu dizelerinde. Bilmek insan hayatının özüdür ve insanın özü kendisini bilmektir. İnsanın kendisini bilmesi kadar büyük bir nimet yoktur. Göründüğü kadar kolay değildir ama bu. İnsanın kendisini adil  bir şekilde yargılaması, sorgulaması ve ortaya çıkanlarla kendini bulması büyük bir zorluk ve gayret içerir.

Peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadisinde şöyle der. “İlim  Çin'de de olsa gidip alınız“. En büyük ilmin insanın kendisini bilmesi gerektiğini yansıtmak istemiştir Yunus Emre bu şiirinde. Üstelik bunun için Çin'e ve ya başka bir yere gitmemize gerek yok. Sadece kendi içimize bakmalıyız. En büyük ilmi yani kendimizi bilmek için sadece kendi keşif yolculuğumuza çıkmalıyız.

Görünüşte birkaç kelimenin bir araya gelerek oluşturduğu bu soru ne kadar tesirlidir ki kaybolurum içinde. Oysa bende bilirdim başkaları gibi kendimi değil de dengimi aramayı. Bu kadar zor olacağını bilerek bu keşfe çıkmak, üstelik nereye gideceğini bilmeden aramak kendini. Kanımca insanın hayatında aradığı en bilinmez soru.