..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: pırıltı2805
Eser Sıra Numarası: 180216eser30                                            SORULAR, SORUNLAR, NEDENLER
               
    Yetişkinler, bizim neler düşündüğümüzü, aklımıza takılan soruları, çözüm aradığımız sorunları merak ediyormuş. Öğrenip yardımcı olmak istiyorlar herhalde. Aslında olumsuz önyargıya sahibim bu konuda. Bu da bir sorun mesela. Neden olumsuz önyargıya sahibiz bu konuya? Benim olumsuz önyargım anlattıklarımızın bir çözüme kavuşturulamaya- cağı yönünde. Ama önyargıyla da olsa anlatmamız lazım. Belki gerçekten çabalayanlardır bunları soranlar, içlerinden birine olsun bir çözüm bulunur belki.
                
   Çok mu karamsar bakıyorum? Belki. Bu da bir sorun o zaman. Hayır, hayır çok da kötü durumda değil gençlik. Kendini eğiten, yetiştiren, geleceğe hazırlamaya çalışanlar da var. Tabii, doğal olarak bu süreçte aklımıza takılan bir sürü soru, nasıl bulacağını, ne zaman çözüleceğini düşündüğümüz birçok sorun var. Bunlar kişisel de olabilir, hayata bakış açımızı değiştiren genel sorular ve sorunlar da. En fazla kaç dil öğrenebilirim mesela? İnternet bugün neden yavaş? Ünlü marka yeni telefon modelini ne zaman piyasaya sürecek? Köpeğe ya da ufacık bebeğe tecavüz eden o iğrenç adamların nasıl bir düşünce yapısı vardı? Namus temizlemek için kızlarını öldüren ailelerin vicdanları rahat mı? Barışmadığı için karısını çocuklarının gözleri önünde öldüren eski koca artık rahat uyuyor mu? Ve biz bu insanlarla aynı yerde mi yaşıyoruz? Sokaklarda yanlarından öylece geçip gidiyor muyuz gerçekten? Güvende miyiz? Onlarla aynı ortamda…Neden bu kadar farklıyız? Evimizin karşısında bir meslek lisesi var ve ben bu meslek lisesinde okuyan gençle aynı yaştayım ama düşüncelerimiz neden bu kadar farklı? Ya da aynı yaşta olduğumuz halde okumayıp çalışmak zorunda kalan gençler…Onlar eve para götürmek zorunda. Zaten ortaokuldan sonrası zorunlu değil, niye okusun? Liseyi okuyup ne yapacak? Amaç bir fabrikada işe girmek değil mi? İyi bir iş…Bundan anladığımız ne kadar farklı. Karın tokluğuna çalışsın, para biriktirsin, e tabi düğün masrafı çok olur. Evlendi mi birkaç da çocuğu oldu mu tamam demektir.
                  
Şu kafeste elinize her çıkışta pır pır eden kuşun yaşama amacı ne? O kafesin içinde yem yemek, sahibini görünce birkaç kez ciklemek mi amacı? Peki iyi bir yaşam nasıl olur? Nasıl yararlı olabiliriz insanlara? Ya da yararlı olunmalı mı gerçekten? Ya da bencilce düşünüp güzelce yaşayıp ölmek mi lazım? Hımm…Orta şeker bir şey yapsak. Hani şöyle hayvanla insan arası. Böyle dedim diye hakaret etmiş oldum mu şimdi hayvanlara? İnsan insana neler yaparken, hayvanlara hakaret etsek ne olur? Veya bilmem, acaba gerçekten ayıp mı olur? Sahi evrildik mi biz maymundan? Hâlâ maymun gibi miyiz yoksa? Maymunlar mı daha zeki biz mi? Yoksa bu tamamen efsane de Havva ile Adem’in çocukları mıyız?
                   
 Bir de gelecek sorunu var pek tabi. Liseye geçince bir telaş, bir düşünce de sarıyor sarıyor içini yavaş yavaş. “Büyüyünce ne olacaksın?” diye sorulduğunda “Astronot” diye çığlık attığınız amca ve teyzeler size şöyle yanıt veriyor: “ Daha vakit var canım, fikrin daha kaç kez değişir ohooo…” Bir süre sonra mesleği araştırma çabası, merak. Ve tabi ki hayal kırıklığı…Yine de vazgeçmemeli mi, yoksa vazgeçmeli mi diye düşünme. Tabi ki burada sorun kişiselleşti. Elbette doktor, mühendis, mimar vs. olmayı  düşünüyorsanız başka sorunlar var ama onlar benim bahsettiklerim değil.
                     
Neden kadın savaş muhabiri özellikle Türkiye’de çok az? Neden okulunu okuyup alanında çok başarılı olmak istediğim mesleği liselerini bitirince işleri hazır olan meslek liseliler de istiyor? Yurt dışında eğitim alsam iş bulma şansım daha mı fazla olur? Tam altı yıldır Doğan Haber Ajansına tek bir muhabir alınmamış, neden? Şerif Turgut gibi Türk gazetecileri neden yeterince bilmiyoruz? Kadın cinayetleri neden her geçen gün artıyor? Neden hep bir yerlerde savaş ve açlık var? Suriyeliler ülkemizde bu kadar geniş haklara sahipken, neden bu bu imkânları veren ülkeden bencilce çıkar elde etmeye çalışıyorlar. Neden Suriyeliler ülkeleri için savaşmıyor?
                       
    Bütün bu “Nedenler”, hepsi siz yetişkinlerin meydana getirdiği nedenler. Aslında olumsuz önyargım tam da bu sebepten. Sizlerin neden olduğu bu sorun ve soruların umarım birine olsun bir çözüm bulunur.         


önceki eser / sonraki eser