..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: pink4856
Eser Sıra Numarası: 180217eser25                                                          ZAMAN ÇIKMAZI 

    Aklıma takılmış milyonlarca soru var ve neredeyse hepsinin cevabını teknolojinin de gelişmesiyle İnternet üzerinden kısa ve basit bir araştırmayla bulabiliyorum. Ancak kafama takılmış olan ve kendi kendime cevap aradığım öyle bir soru var ki ne internet yardım edebiliyor ne de bir başkası. Renkleri görebilir, sesleri duyabilir ve dokuları hissedebiliriz. Kısaca dünyanın çoğu yönü algılanabiliyor fakat “zaman algısı” işin içine girdiğinde ne anlam ifade ediyor ve hangi his kullanılıyor?

Zaman algısı, bir anı bir başka anla kıyaslamak olarak açıklanıyor. Kişi, hafızasında olanı, yaşamakta olduğu anla kıyaslayarak zaman algısını elde ediyor ancak zaman algısı mutlak bir gerçeklik değildir. Meydana gelen olaylara göre, her bireyin farklı algıladığı göreceli bir kavramdır. Örneğin ders çalışmakta olan bir öğrenci ile arkadaşlarıyla birlikte zaman geçiren diğer bir öğrencinin zaman algılayışları birbirinden tamamen farklıdır. Aynı zaman diliminde ders çalışan bir öğrenci, yaptığı aktiviteden ötürü mutlu değilse ve zevk almıyorsa zamanın geçmek bilmediğini düşünürken arkadaşlarıyla birlikte kaliteli zaman geçiren diğer öğrenci ise zamanın su gibi akıp geçtiği düşünecesini savunur  ve bu birbirinden zıt olan iki algı, bize mutlak olmayan bir zaman algısı gerçekliği yaratır. 

Ben ve benim gibi birçok öğrencinin en büyük kaygısı başarısız zaman yönetimi olsa gerek. Kaygı geleceğe dönük olan bir duygudur. Bazı sonuçların mutlaka elde edilmesi gerektiği ve onsuz yapılamayacağı düşüncesi kişiyi kaygıya sürükler. Sonucu elde edebilmek kesinlik teşkil etmez, belirsizdir ve bu belirsizlik ne kadar fazla ise kaygı da o derecede yüksek olur. Kısıtlı sürenizin olduğunu bilmek ve gerçekçi olmayan aşırı uçuk gelecek beklentileri kurmak öğrenciler için başarısızlığın kaynağı olarak görülür. Ancak hayatta ki tek başarısızlık, denememektir. Dünyanın en başarılı girişimcilerinden biri olarak gösterilen Microsoft’un kurucusu Bill Gates de başarısızlığı tadan, ancak buna rağmen girişimcilikten vazgeçmeyen bir isimdir. İlk denemesinde vazgeçmemiş olması ve ona getirdiği başarısızlıkdan dolayı ümidini yitirmemesi sayesinde onu tanıyoruz. Belki de ilk denemesi başarıya ulaşsaydı şuanki kadar iyi bir yerde olamayacaktı. Bu yüzden zaman, oldukça büyük bir öğretmendir. Sizi kendi doğanızca eğitir, bilgi, deneyim ve sabır duygusunu size aşılar.

Bir günde 24 saate sahipsiniz, herkes  gibi. Bu kısıtlı süre içinde öylece akıp gider, kaybolursunuz. Fakat zamanı doğru kullanmayı başaramıyor oluşunuz, sizin başarısız ya da diğerlerinden daha geride olduğunuz anlamına gelmez. Aksine, zaman yönetimi diye bir şey yoktur! Kendi kendinizi yönetme kavramı vardır. İnsanlık geçen zamanın pişmanlığını içinde hissederken geriye dönüp bakmıyor ve yaşadıklarından ders almıyor. İnsanlar zaman su gibi akıp gidiyor derler, halbuki zaman değil biz geçip gidiyoruz, akan biziz. Akıp gidenin, zaman, yol, veya tarih olmadığını ifade eden  Mevlana’nın söylemiş olduğu sözü beni bu konu hakkında düşünmeye iten etken oldu. “Akıp giden, denizde yol alan gemiler, kıyıdaki kamışlık sanırlar. Biz de, şu dünyadan geçip gidiyoruz da, giderken, dünya yürüyüp gidiyor sanıyoruz." (Mevlana)  Farkındalık herkesin erişemeyeceği bir ayrıcalık sunar size. Geçmişte veya gelecekte takılı kalmak, yaşadığımız anı ıskalamamıza neden olur. Yargısız bir şekilde şimdiki ana odaklanabilmek dikkatinizi toparlayabilmenizi sağlar. 

    Unutmayın ki bu hayatın her zaman merkezi, odak noktası sizsiniz. Her şey sizin içinizde başlayıp yine sizin içinizde son buluyor. Sizin varlığınız sizden ibaretdir. Siz yoksanız, sizin gördüğünüz, sizin yaşadığınız dünyada hiçbir şey var olmamış olur. Her insan kendi hayatı içerisinde var olan en değerli gerçekliktir. Bu yüzden, her insan hayatının merkezine kendisini koymalı. Değiştirmek istediğiniz bir şey varsa öncelikli olarak cevabı kendinizde bulmalısınız. Önemli olan kendinizi yönetebilmektir. Sorunu merkezden çözdüğünüzde pozitif değerler artarken, negatif değerlerin de azalacağını göreceksiniz. Zaman,  bir yapay gerçekliktir. Siz hariç hayatınızdaki her şey bir yansımadır. Gerçek olan sizsiniz.