..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: pilot8357
Eser Sıra Numarası: 180205eser01                                                         GENÇLİĞİN SORUNLARI

    Genç yaşlarımız, hayatımızın en hareketli dönemleridir. İlk aşklar, ilk dostluklar, irili ufaklı hatalar, çokça aldanmalar ve gençliğin şanından beş kuruşsuz cepler. Eminim herkes bunları ya da benzerlerini gençliğinde yaşamıştır. Gençlik; defalarca aynı hataları yapsak da, akıllanmadığımız zamanlarımız. Bende bir gencim ve hepsini tek tek yaşadım, hala da yaşıyorum. Çevremdeki gençlerde de çok farklılık gördüğümü söyleyemem.
    
  Kimine göre acemilik ama bana göre son derece öğretici olan bu zaman diliminde, yaptığımız aynı hatalar bile bize her seferinde yeni bir heyecan yaşamamızı sağlıyor.  Oysa ki yolun sonu genelde aynı yerlere çıkıyor. Bunun yanı sıra daha önümüzde kaç farklı yol var bilmiyoruz. Her yol, farklı farklı hayallerimize giden bir kapı gibi ve bizler birini seçip o yolda kararlılıkla yürümeyi öğrenmeliyiz. Peki hayallerini aldığı maaşa satan yetişkinlerin önümüze geçmeye çalışmalarına ne demeli? Hepimizin hayatının bir yerlerinde böyle yetişkinler karşımıza çıkıyor olmalı. Bunlar başka ülkelerden gelenler ya da yabancılar değiller, hatta en yakınlarımız diyebiliriz. Kiminin ağabeyi, kiminin babası, kiminin ise öğretmenidir.  Bizim geçtiğimiz yollardan çok önce geçtiklerini söyleyerek, bizi bir dilin en cesaret kırıcı kelimelerini kullanarak hayallerimizden vazgeçirmeye çalışıyorlar. Hayallerimize giden yolda bir ışık olmak yerine o yoldan uzaklaştırıyorlar. Bunu genelde hepimizin bildiği klişe sözlerle yapıyorlar! İşte “Ayağını yorganına göre uzat.” “Daha önce kimse yapamamış sen mi yapacaksın?” “Biz de zamanında denedik olmadı.” gibi. Bunları söyleyen büyüklerimiz, kendi hayallerine giden yolun sonunu göremeden, yarısında vazgeçip maaşlı bir işle yetinmeyi kabul edenlerdir genelde (!). Yetişkinlerin yapamamış olması, biz gençlerin yapamayacağı anlamına gelmez. Bunu fark edebilen gençler kulaklarını bu cesaret kırıcı sözlere kapatıp, hayallerine giden yolda hızlıca ilerlemelidir. Sevgi konusuna gelirsek de, gençlerin sevgileri, birbirlerini sevmeleri hiçbir zaman hafife alınmamalıdır. Hatta genç insanların birbirlerine olan sevgileri, çoğu yetişkinden daha menfaatsiz, saf ve temiz olabiliyor. Ben; gençlik zamanlarından başlayarak, aşkına, sevgisine ömür boyu sahip çıkan insanlar tanıyorum. Hayallerine sahip çıkan tüm insanları seviyorum.
     
    Velhasıl; gençlere yürüdükleri bu meşakkatli yolda, maddi ve manevi yönden yeterli imkânlar sunulduktan sonra hayallerine giden yolda kararlı adımlarla yürüyüşlerini seyretmek yakışır tüm yetişkinlere. Gençlere inanmayı öğrenmelisiniz, inanmalısınız. Gençlerin kafasında belirsizlikler, kararsızlıklar var, olabilir ve bu son derece de normaldir.  Gençlerimizin bazen dünyadan da büyük olan bir problemlerinde onlara yardımcı olmalısınız ve bunu yaparken doğru dili kullanmalısınız. Eğer uyuşturucu, alkol ve şans oyunları gibi dertlere gelecek olursak bunlar sadece gençlerin değil, bütün insanların ve insanlığın problemidir. Hayallere giden yolda gençlerimize meşale olalım çünkü bu dünyanın karanlıklarını aydınlatmayı göze alan yürekli insanlara ihtiyacımız var. Daha yaşanabilir bir dünya için…