..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: omrbhdhsm2133
Eser Sıra Numarası: 180206eser01                                                             SORU,SORUN,CEV...

      Biz kimiz? Dünya nerden geliyor? Neden yaratıldık? Aklımda bunun gibi bi sürü soru... İlk sorudan başlayalım. Biz kimiz? Kendimizi adlandırdığımız gibi insan mıyız? Yoksa hayvan mıyız? Biz neyiz, bilmiyorum. Ya aslında biz biz değilsek, ya inanışlarımıza göre birer kuldan(beden ve ruhtan) başka bir şey değilsek. Bana göre tam da bu. Biz insan değil birer kuluz. Yaratıcının (Allah’ın) yarattığı birer kuluz ve kul bir insan gibi özgür veya sorumsuz değil, görevleri olan bir varlık. Gelelim 3. soruya: Neden yaratıldık, neden varız? Aslında bu sorunun cevabını gerçekten bilmiyorum. 1. soru gibi geçiştirme bir cevabı da yok. Kuran-ı Kerim’e göre Allah’a kulluk etmek için, tamam bu doğru ama ötesi yok mu? Sadece kulluk etmek için mi? Hayır. Özgürüz ama sözde özgürüz. Allah’ın bizi izlemesi güzel ama insan (kul veya her neysek) kendisinin izlenmesini sevmez. Düşünsenize her zaman biri sizi izliyor, her hatanızı görüyor ama sizi bire bir uyarmıyor, kendini göstermiyor, garip! Bu sır niye. İnsan yaratıcısını görse ona olan sevgisi ve korkusu artmaz mıydı? Allah’ın gazabını ve rahmetini görse öyle sınansa herkes bu sınavı kazanmaz mıydı? Allah bu konuda her şeyi tabi ki daha iyi bilir ama insanın sınavını bu şekilde daha kolay yapsa daha iyi olmaz mıydı diye düşünmeden edemiyorum.

      2. soru: Dünya nerden geliyor? Bilim adamlarının söylediği gibi “Big Bang”den mi? Ben açıkçası buna inanmıyorum. Sonuçta bir söz vardır; gözünle görmeden inanma diye. Yani kimse bu patlamayı görmedi ama neden çoğu kişi tarafından doğru kabul ediliyor? Sonuçta bu vb. şeyler birer varsayımdan ibaret. Peki, niye millet buna körü körüne bağlanmış? Cevap yok, en azından doğru düzgün bir cevap yok. Peki, “Dünya Nerden Geliyor? Dini açıdan cevap yine Yaratıcıya (Allah’a) bağlanıyor. İnsan yapısı gereği inanmaya ihtiyaç duyduğu için din ortaya çıkmıştır. Bizim dinimize göre olan bu inanış bana göre en mantıklı cevap. Örneğin bir heykeli ortaya bırakıp bu nasıl oldu? Diye sorsanız herkesin aklına ilk önce bir kişinin bunu yaptığı gelir. Sonuçta bu da bir taşın çatlayıp patlamasından oluşmuş olamaz ya! Big Bang de aynen bu olaya benziyor. İnsan kusursuz bir yaratılışı nasıl reddeder anlamıyorum. Peki, nereye gideceğiz? Ölümden sonra ne olacak? İnsanın hep boşladığı unutmaya çalıştığı en büyük korkusu ölüm. Ölümün bize bu kadar korkutucu gelmesinin nedeni, bilinmezliği. Ya ölümden sonrası. Çoğu insanın(kulun) yaptıklarının yanına kar kalması adil mi? Tabi ki de değil. Bir ceza sistemi olmalı ama hakkında pek fazla şey bilmediğimiz çok korkunç bir ceza sistemi olan cehennem neden kimsenin aklına gelmiyor, ölüm kadar korkutmuyor? Sonuçta cehennem de bi muamma.

      Peki ya cennet, doğru kul olabilmişlerin ödülü. Sonsuz olan bir ödülden insan sıkılmaz mı, her istediğinin olmasından, en azından dünyada böyle. İnsan bir şeyi ele geçirinceye kadar o şey çok kıymetli, eline geçince bir süre sonra kıymeti azalıyor ve sonunda onu kaybettiğinde hiç olmadığı kadar o şeyin kıymetini biliyor. Cennet için de böyle mi olacak? Ele geçirinceye kadar kıymetli, kazanınca kıymeti azalan ve kaybedilinceye kadar gerçek değeri bilinmeyen bir yer mi olacak? Bilmiyorum. Maalesef insan beyni bir yere kadar algılıyor ve cevap veriyor. Bu soruları sormak doğru mu bilmiyorum. Peki, bu cevaplar doğru mu bu da cevabı verilmesi gereken başka bir soru.