..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: okyanus1340
Eser Sıra Numarası: 180213eser07                                              BÜTÜN YOLLAR SANA ÇIKAR

    Atatürk, Türk tarihin en büyük lideri , düşünürü ve ilim sahibi yol göstericisidir. Küçük yaştan itibaren bu büyük farkı ortaya koymuştur. Dilini, kültürünü geliştirmeyi ve vizyonunu genişletmeyi amaçlamıştır. Bu uğraşları onun için büyük bir fayda sağlamış olup Türk halkının önderi ve dünyaya örnek bir lider olmasını sağlamıştır.
   Benim aklıma takılan soru ise bu müthiş azmin nedeninin ne olduğudur? Bütün zorluklara , engellemelere karşı nasıl da hedefine odaklanmış ,ulaşmıştır?

   Aslında düşünüyorum da o zamanki ülke şartlarında ne kadar da zor olanı başarmış .Okuma- yazmanın ,belli bir nizamın olmadığı , iç ve dış düşmanların ülkeyi sarmış olduğu bu dönemde kendini ateşe atmıştır.

     Atatürk küçük yaştan itibaren kendine; ülkeyi daha ileri nasıl taşıyacağını sormuştur ve bu sorulara cevap bulmayı, Türkiye’yi cehaletten kurtarmayı ve belki de o zaman kimsenin aklına gelmeyen Türkiye'yi tarihe yazmak, diğer ülkelerin seviyeleri üzerine çıkarmak gibi fikirler oluşturmuştur. Bu azim çevreden olduğu kadar aileden de gelmiştir. Ailesi Atatürk'ün arkasında durmuş ve onu fikirlerini her zaman desteklemiştir. Azmin sonucu olarak da Türk halkının gönlünde taht kurmuştur.

   Demem odur;  ki günümüz gençliği diğerlerini bilip neyin doğru, neyin yanlış olduğunu, fikirleri paylaşmanın, topluma katılmaktan çekinmemenin halkın refahı ve huzuru için neler yapılması gerektiğini kendine sormalı ve bu konularla ilgili elinden geleni yapmalı, yenilikçi fikirler üretmelidir. Bütün bunların sonucunda ise başarıyı elde etmelidir.
  Başarı, günümüzdeki gibi sınavdan iyi not almak veya ödevi düzgün yapmak, yapınca öğretmenin artı puan vermesi değildir. Başarı ,ne istediğini bilmek ,düşüncelerini geliştirmeye çalışmak ,ülkenin geleceği için daha neler yapabilirim diye çaba harcamaktır bence. Bu da bilinçli bir gençlikle olur. Ama bu bilinçli gençlik de vatanını, milletini gerçekten seven ebeveynlerle oluşur.

     Atatürk bu duruşunu kesin olarak sergilemiş, kararlarını net olarak belli etmiş ve düşmana haddini bildirerek şanlı Türk bayrağını bugün göklerde yükseltmiştir ve bizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmıştır.

        Biz gençler de onun yolundan ilerlemeli, karşımıza çıkan engellerde yılmamalıyız. Atatürk’ün bu dirence sahip olması beni derinden etkiledi. Aklıma takılan soru, çözümüm ,çözümümüz oldu. Öyle zorluklar altında inkılaplar, devrimler yapılıyorsa günümüzdeki olanaklarla daha nice büyük güzelliklere imza atılabilir.
     Hepimizin büyük bir lideri kendine idol edilmesi dileğiyle !

      İdeal bir yolda gitmek isteyip nereden başlayacağını bilemeyen çağdaşlarıma şu güzel sözü paylaşarak düşüncelerimi noktalıyorum.

        Düşüncelerine dikkat et çünkü onlar sözlerin olur.
         Sözlerine dikkat et çünkü onlar davranışların olur.
         Davranışlarına dikkat et  çünkü onlar alışkanlıkların olur.
        Alışkanlıklarına dikkat et çünkü onlar  senin karakterini oluşturur.
        Karakterine dikkat et çünkü o senin kaderin olur.”