..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: nur2000
Eser Sıra Numarası: 171218eser01                                                                            ZAMAN

Hayatımda en çok sorduğum sorudur zaman.

Çocukken çok yavaş geçerdi zaman, bir sene çok uzun gelirdi bana.

Hayatımızın en önemli anında hızlıca geçirdiğimiz zaman nasıl olur da biz geçmesini istediğimizde geçmezdi?

Sıkıntı bizim yaşama stilimizde mi yoksa bazen bir tavşana benzer kaplumbağa olan zamanda mı?

Hayatım boyunca sürekli bir yerlere yetişmek zorunda oluşum yaşamla savaşım mı yoksa doğru değerlendirilemeyen seneler mi?

Soru işaretlerini yok eder mi zaman? Yoksa daha çok mu soru işareti yaratır? Peki neden zaman her şeye bir sonuçtur ya da biz mi öyle zannetmek istiyoruz?
Hayatımız hep zamana ait sorularla dolu. Bu demek oluyor ki soruyu soran da cevaplayacak ya da cevaplamayacak olan da zamandır.

Doğa bizim zamana olan sorularımızın üzerinde fazla takılmamamız gerektiğini anlatıyor aslında çoğu zaman. İnsan neden her şeyi sorgular acaba, bir şeylerin cevabını bulmak için mi?

Hayatının koca bir bölümünü dolu dolu geçirirken nasıl olur da boşluğa düşer ve zamanı geçiremezsin?  Zamanı geçirmenin en iyi yolu bulunduğun durumdan faydalanabilmektir. Vakti değerli kılmak için kendine layık hale getirmelisin her anı.

Hayatımızın en önemli kuralı zamandır. Hayat ise yaşamaya değer kıldığımız şeylere verilen bir başlık. Sürekli bir yere ulaşmak için mi yaşamalı insan ya da ayakta kalabilmek için mi savaşmalıdır kişi?

Anahtar kelime olan zaman, araştırılması gereken ve bir sonuca varıldığı takdirde hayatına nasıl devam edeceğinin sorgulandığı bir bulmacadır.
Her şeyi sorgulayan, araştıran, deney yapan insanoğlu zamana neden çare bulamıyor mesela?

İnsan yaşamak istediği yerde olmasının dışında, yaşamış olduğu mutlu zamana ya da kendisini iyi hissedeceği zamana gidebilmelidir.  İnsan bugün mutluysa yarın başka türlü mutlu olacaktır. Söylemek istediğim mutluluğun sebepleri değil zamanıdır.
Şu an 17 yaşımdayım, 2018’in Şubat’ında 18’ime gireceğim ve benim 17 senedir gözlemlediğim ve öğrendiğim tek şey zamandır. 

Kesin bir tanım olmasa da göreceli bir kavram olan zaman, peşinden gitmekle bir şey kazandırmayacaktır. Aksine çok şey kaybettirecektir insana. Bu yüzden ‘’ bulunduğun anın tadını çıkar ‘’ sözü kulaklara küpe olmalıdır.

Bu nedenle yapılması gereken tek doğru “hissederek” yaşamaktır.