..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: neptün2244
Eser Sıra Numarası: 180125eser01                                                                    BEN VAR MIYIM?

    Ben gerçek miyim? Beni var eden temeller nedir? Kendimizi veya bir nesneyi bile kanıtlayamadığımız bu evrende beni, sizi, evreni ve nesnelerin gerçek olduğunu savunabilir misiniz?

   Düşünüyorum öyleyse varım diyen Descartes haklıydı. Bilinç gerçekliği bir araçtan daha çok bir yanılsamayı dönüştüren veya algılayan bir üründür. Ona göre gerçek sadece bir yanılsama ürünüdür. Gerçek diye kabul ettiğimiz şeyler sadece beynimize giden iletilerden ibaret. Beyin diye adlandırdığımız kendimizi sorgulamaya yarayan araç aslında çok basit çalışır. Her şey iletinin nereye gittiği ile alakalı.

Şizofrenler olmayan insanları görüyorlar, sizin görmediğiniz şeyler ile konuşuyorlar sizce kim haklı? Gerçeği burada bile ayırabiliyoruz. Uyuduğumuz zaman gördüğümüz rüyaları, rüyanın içinde iken sahteliğini veya anti-gerçek olduğunu ayırt edebilir miyiz ? Şuanın gerçek yapan şey nedir? Gözlerimiz kapalı iken etrafımızda olan bitenler bizlere biraz korku verir. Sizce bir şeyi hiç olduğu gibi gördünüz mü? Hiçbir şeyi olduğu gibi gördünüz mü? 
Ben görüyorum ama o gördüğüm şeyler gerçek mi? Baktığımız cisimlerin renklerini dahi göründüğü renkte olduğundan emin değiliz. Bunun nedeni gözümüze gelen dalga boyunu algılayış şekline bağlı. Eğer beynime gelen foton iletisini beynim farklı algılarsa onun rengi veya biçimi ona göre değişir. Kişiden kişiye değişen bir algı nasıl gerçek olabilir? Bunu gerçek olarak kabul edebilir miyiz?

Peki bir cisme dokunuyorsak, hissediyorsak bu onu gerçek yapar mı?
Aslında dokunduğumuz cisimlere gerçekten dokunmuyoruz bile. Elektronlar birbirlerini sevmezler ve kendilerini aynı yüklü oldukları için iterler. Bu nedenden dolayı hiç bir cisme dokunmadık.

Bana bir cismin katı olduğunu kanıtlayabilir misiniz?  Dokunamadığınız bir cisim hakkında yorum yapamazsınız. Bunun bir diğer nedeni ise şudur: Tek bir atomun %99,99...'u boşluktan oluşuyor. Atomun çekirdeğini bir ceviz kadar varsayarsak çevresi bir stadyum büyüklüğünde olur. Atomlar evrendeki tüm cisimleri oluşturan küçük maddelerden meydana geliyor. Atomlar toplanıp daha büyük maddeleri, büyük maddeler cisimleri ve nesneleri oluşturuyor. Bu nedenle bizi oluşturan milyonlarca atomun %99,9…'u boşluk ise biz de bu boşluktan sayılmaz mıyız? Peki boşluktan oluşuyorsak neden dağılmıyoruz? Bunun nedeni protonlar o elektronları çekerek bizim bir arada kalmamızı sağlar. Tabii bu yargı boşluktan oluştuğumuzu değiştirmez.

Bana gerçek bir dünyada yaşadığınızı kanıtlayabilir misiniz?  Elektron ve protonlar gerçekten çok küçük maddelerdir. Bunları da oluşturan çok küçük yapıda maddeler var: Kuarklar ve leptonlar. Bilim insanları son yıllarda kuarkları ve leptonları oluşturan maddeleri de keşfettiler ve bu maddelerin iki boyutlu olduğu tespit ettiler. Bu maddeler iki boyutlu, evet iki boyutlu. Bizler üç boyutlu canlılarız, peki nasıl iki boyutlu maddeler tarafından oluşuyoruz? Bu da nereye çıkıyor diye soruyorsanız. Simülasyon evren teorisine çıkıyor. Yediğiniz yemeğin tadını, beslediğiniz duyguları ve fiziksel olarak yaptığınız her hareketi kodlar ile zihninize aktara biliriz. İnsan oğlu bir gün bir simülasyon evren yaratabilirse bizlerin simülasyon olmadığı ne malum. Eğer piksel gibi iki boyutlu cisimlerden oluşuyorsak bizi bilgisayar oyunundan ayıran özellik nedir? Gerçek olmayan bir dünyada programların yaptığı programları kullanarak, özgür olmayan düşünce sistemimizi kısıtlayan programların ürünü olabiliriz. Bu kadar yanılgının, çelişkinin ve boşluğun içinde gerçekliği nasıl savunursunuz? 

Yoldan geçen insanlara "Gerçek nedir?" diye bir soru sorsak insanlar şöyle cevap verecektir: "Beş duyu organım ile iletişime geçtiğim cisimler gerçektir." iyi güzel de biz yukarıdaki söylemlerle bunu çürüttük.
Kodlardan ibaret olabilir veya hiç var olmamış da olabiliriz.
Bu yazıyı kim yazıyor?
Bu yazıyı kim okuyor?
Biz neredeyiz?