..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: ndrgndz2134
Eser Sıra Numarası: 180217eser64                                                                         BİZ NEYİZ? 

         Hiç düşündünüz mü? Biz neyiz? Biz üstün bir varlık mıyız? Yoksa biyolojik olarak biz bir hayvan mıyız? Eğer biz üstün isek neden şu an hayvanların bile yapmayacakları kötülükleri birbirimize yapıyoruz? Ya da bir hayvansak bizim diğer hayvanlardan ne farkımız var? Biz de onlar gibi yiyor ve içiyoruz. Belki de şu anda onlar bizden üstün bir varlık halinde bile olabilir. 

                Sizce bizim diğer canlılardan ne farkımız var? Mademki biz de onlar gibi yiyor yemek yiyor, su içiyor, fiziksel aktiviteleri yapıyorsak bizim onlardan ne farkımız var, ne üstünlüğünün var? Simdi akıl diyeceksiniz, irade diyeceksiniz ama mademki bizim aklımız ve iradenin var “ Neden biz hayvanların bile birbirine yapmadıkları kötülükleri kendimize ve çevremizde yapıyoruz? “ Hani aklımız vardı, hani irade sahibiydik. Eğer biz bunlarla gerçekten tam anlamıyla sahip olsaydık dünya şimdi bu halde olur muydu? Mesela ormanlara verilen zararlar... Madem akıl ve irade sahibiyiz o zaman ormanların bizim için ne kadar önemli olduğunu bilmemiz gerekir. Mademki aklımız ve irademiz var; bu ağaçlara neden zarar veriyoruz, neden yakıyor, neden yıkıyor, kesiyor, harap ediyoruz? Başka bir örnek vermek gerekirse neden şu an dünyada katliam yapılıyor, neden savaş var, neden insanlar açlıktan ölüyor? Neden kimse bunlara dur demiyor? Hani biz akıl ve irade sahibiydik. Bütün bu olanlar bizim aklımızın ve irade misin tam manasıyla olmadığını gösterir. Peki, üstün bir varlık değil isek o zaman biz de biyolojisi olduğu gibi biz bir hayvanız. Hayvanlar her şeyden ihtiyacı kadar alır, gerisini diğer canlılara bırakır. Ama insanlar çok açgözlü. Bütün dünya kendisinin olsun istiyor. Hayvanlar mecbur kalmadıkça savaşmaz, kavga etmez ve birbirini dışlamazlar. İnsanlar ise tam tersi her an savaşıyor, kavga ediyor ve dışlıyorlar. Örneğin bir hayvan sürüsünde yavrular ve zayıflar sürünün ortasında olur, güçlü olanlar ise onları korur. Ama insanlar; güçlü olan ortaya zayıf olanlar ise dış kısımda korumaya zorlanır.
      
      Aslında benim sorum şu: Madem biz üstün bir varlık değiliz? Hayvan değiliz peki biz neyiz?