..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: münzevi0000
Eser Sıra Numarası: 180217eser72                                                  ŞİDDETE KARŞI DUR DİYORUZ

        Bir toplum için yaşanabilcek en kötü durum tabiki de şiddetin var olmasıdır.İnsanların isteyerek ya da istemeyerek uyguladıklarışiddet o ortamdaki bir çok insanın ve en önemlisi de şiddet gören ve uygulayan kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir.
    
        Biz insanlar neden şiddete yöneliyoruz? Bu sorunun cevabı; insanların geçmişte yaşadığı bazı durumların olduğunu düşünüyorum. Kişinin eğitim durumununun düşük olması ise onu şiddete yönelten bir durumdur.İnsanların şiddet uygulama sebepleri arasında ailesinden küçük yaşlarda şiddet görmesi ya da sevgi görmeyen bir çocuk olarak büyümesi yer almaktadır.Kişi küçük yaşlarda ailesinen şiddet görmüş ise büyüdüğünden de çevresine şiddet uygulaması kaçınılmaz olur.Aynı zamanda sevgisiz büyüyen çocuklar sevgisiz büyüyen çocuklar çevresindeki insanlara ve insan olmayan canlılara eziyet etmeye yöneltmektedirler. Diğer yandan ise şiddet gören insanların yaşamlarında da bir çok olumsuz etkiler yer almaktadır. Şiddet gören kişinin psikolojisinin alt üst olmasına, mutsuz olmasına ve hayatı korku filmi tadında yaşamasına neden olmaktadır.Günlük yaşantımızda, televizyonlarda ve gazetelerde şiddete pek çok örnek verilebilir.Günümüzde ise kadına şiddet ön plandadır.Sanal ortamda ve diğer kiyle iletişim araçlarında kadına şiddet haberlerini görmekteyiz. Bu durum kadına verilen değeri göstermektedir.

        Bütün bu sorunlara karşı bütün insanların değerli olduğunu hepimizin bilmesi gerekmektedir.Şiddete karşı dur demeyi bilmeliyiz.Hoşgörü,sevgi,saygı arttıkça dünya daha güzel ve huzurlu bir yer olacaktır. Sevginin ve barışın yer aldığı bir dünya temenni ediyoruz.