..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: meraklı1234
Eser Sıra Numarası: 180217eser57
                                                                 NEDEN FARKLI DİL?

          Dil nedir, neden herkes farklı dilde konuşuyor neden ortak bir dilimiz yok. Harfler birleşerek sözcükleri, sözcükler birleşerek kelimeleri, kelimeler birleşerek cümleleri, cümleler ise birleşerek konuşma kendini ifade etmek gibi bir durum oluşturur. Dünya genelinde diller farklı olduğu gibi milletler kültürlerde farklı oluyor herkes aynı dili konuşsa nasıl olurdu acaba? Galiba bu genç yaşımda en çok merak ettiğim konulardan biri de bu: Acaba dil nasıl ortaya çıkıp da günümüze kadar geldi? Günümüze kadar birçok peygamber mucizeleriyle beraber gelmiş geçmiştir. Hz. Adem’in de en büyük mucizesi cenabı hakkın ona bütün lügat ve dilleri öğretip bütün eşyanın ismini bildirmesidir.
Peygamberlerin hepsine verilen mucizelerde olduğu gibi Hz. Adem’in bu mucizesi Kur’an-ı Kerim’de anlatılmaktadır. Buna her şeyin ismini mahiyetini ve lügatlerin öğretilmesi manasında taalüm-ü esma denmektedir, yani dilimiz ilk insan yaratıldığından beri varmış  dünyanın farklı yerlerinde, farklı milletlerde farklı dillerde konuşuyorlar bunu hepimiz biliyoruz. Asıl merak ettiğim konu: Ülkemizdeki farklı bölgelerin konuşma tarzı galiba. Merak etme nedenim de bu ülkemiz sınırları içersinde bir şehre gittiğimizde nasılsın sorusu hep değişik kullanılıyor.

Bu durumda ülkemizin dil açısından ne kadar zengin olduğunu gösteriyor işte bütün merakım bundan ibaretti. Hala aklıma takılan bir takım sorular var ama olsun şimdilik bu soru bana yeterli…