..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: mek2018
Eser Sıra Numarası: 180217eser02                                                        KİM BİLİR?

     Evrenin ve biz insanların oluşumu hakkında düşünmeye başladığım küçüklük yıllarımdan beri kendi kendime hep aynı soruyu sormuşumdur: Dünya dışındaki diğer gezegenlerde de hayat var mı? Uzayın derinliklerinde bir yerlerde henüz keşfedilmemiş varlıklar yaşıyor mu? Evet, daha basit bir tabirle merak ettiğim konu uzaylılar. 

Evrenin sonsuz olup olmadığı konusunda kesin bir sonuca hala varılamadı, fakat benim inandığım "Melek ve Ok" teorisine göre evrenin sonu olmadığı düşünülüyor. Teori şu şekilde: Uzayın ortasında bir yerde elinde ok ve yay olan bir melek olduğunu düşünün. Bu melek durduğu yerden okunu herhangi bir yöne doğru fırlatıyor. Uzayda hava ve sürtünme kuvveti olmadığı için ok, eğer önüne hiçbir engel çıkmazsa sonsuza kadar gider. Ok bir süre sonra bir engele yani gezegen veya yıldıza saplandığında melek, oku saplandığı yerden çıkarıp engelin önüne geçerek aynı yönde tekrar atıyor. Bu bir döngü halinde tekrarlanıyor. Bu durumda iki farklı sonuç var. Ya ok hiçbir yere çarpmadan sonsuza kadar gider ya da ok her saplanışında saplandığı yerin önünden tekrar atılarak yine sonsuza kadar gider, yani her iki durumda da evrenin sonsuz olduğu kanıtlanmış oluyor. 

Evren sonsuz değilse bile şunu bir düşünün: Üzerinde yasadığımız Dünya onun gibi onlarca gezegen ve yıldızı barındıran Güneş Sistemi'nin içinde ve Güneş Sistemi ise onun gibi binlerce sistemi barındıran Samanyolu Galaksi'sinin içinde bulunuyor. Evrende bunun gibi yüz binlerce farklı çeşit galaksi var. Peki, tüm bu keşfedilmiş veya keşfedilmemiş gezegen ve yıldızların yaratılma amacı ne? Yalnızca süs olsun diye mi oraya yerleştirilmişler? Elbette ki üzerinde bizim gibi canlıların yaşadığı birçok gezegen vardır. Tıpkı bizim gibi, uzayın derinliklerinde bir yerde bir gezegenin üzerinde varlıklarını sürdüren yaratıklar olduğunu düşünüyorum. Şu ana kadar, onca gezegen ve yıldız arasından yalnızca Ay'a ayak basıp araştırdıktan ve yaşam için gereken imkânların bulunmadığını keşfettikten sonra nasıl olur da buna bağlı olarak uzaylıların var olmadığı söylenebilir? 

Daha önce tanımlanamayan uçan cisim yani UFO gördüğünü iddia eden ben dâhil birçok kişi oldu. Bunların arasında THY'nin iki pilotu da var. Gece gökyüzünde uçağı uçururlarken üzerlerinden yeşil ışık saçarak geçen ve ardından hızla kaybolan, UFO olduğunu tahmin ettikleri bir cisim gördüklerini pilot kule görevlisine rapor ettiler ve bu raporun ses kaydı bulunuyor. Tüm bu insanlar yalan mı söylüyor?

 Ayrıca Dünya'da yaşayan türlü çeşit canlı var. Bunların hepsinin bizim gezegenimizde oluşup çoğaldıklarına emin olamayız. Belki de aralarından bazıları yüzyıllar öncesinde başka gezegenlerde yaşayan fakat sonradan Dünya'ya iniş yaparak burada hayatlarını sürdürmeye karar vermiş olan uzaylılardır. Kim bilir, belki evrendeki diğer canlılar, bazı hayvanları, insanları gözlemlemeleri ve kayıt altına almaları için görevlendirerek Dünya'ya bırakmışlardır?

    Biraz araştırma ve kendi başına oturup düşünmeden sonra, herkesin uzayda yaşayan başka canlıların varlığına inanacağını, en azından inanmaları gerektiğini düşünüyorum. Zihnimizin ufuklarını genişletir ve üzerine biraz hayal gücü eklersek yeni keşifler yapabilir ve dört duvar örüp sınırlandırdığımız, tekdüze hayattan sıyrılarak çok daha güzel bir Dünya yaratabiliriz.