..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: mavi8888
Eser Sıra Numarası: 180217eser70                                                           Ne Kadar İnsansın?

         Aldığımız her nefesin değerini bilmemiz lazım gerçekten.Durmadan söyleniyoruz;o kötü,bu iğrenç,şu berbat…Ama sonra bir an geliyor ve hiçbir şeyin anlamı kalmıyor.Çok sevdiğimiz birinin hayatımızdan çıkıp gidebileceğini,bir daha asla geri gelemeyeceğini düşünmeye başlıyoruz.O zaman işte her şey silinip gidiyor.Tek bir şeyi düşünmeye başlıyoruz; ’’ne olur ona bir ne olur iyileşsin’’diyoruz.Sanki onlarsız geçen zamanı yaşamamışız gibi geliyor.’’O iyi olsun da başka bir şey istemiyorum’’ diyoruz ama sürekli bir şeyler istemeye de devam ediyoruz.Çünkü hayat devam ediyor,çünkü zaman akıp geçiyor.
         
Peki zaman bu kadar hızlı işlerken neden sahip olduklarımızın değerini bilmiyoruz? Neden olması gerektiği gibi değil de olduğu gibi yaşamıyoruz? Hata yapmaktan mı korkuyoruz? Ama bence bazen hata yapmak iyi olabilir.Çünkü yaptığımız her yanlış bize kendimizle ilgili yeni bir şeyler öğretiyor.Yaşarken doğru olduğuna inandığımız,uğruna pek çok şeyi göze aldığımız şeyler bazen o kadar anlamsız kalıyor ki tekrar dönüp baktığımızda yeni bir şans istiyoruz.İkinci bir diğer şans.

         Bazen bu şansa sahip olup onu değerlendiriyoruz,bazen ise bu şansın bir daha ki sefere gelemeyebileceğini unutuyoruz.Ve sanırım unuttuğumuz bir şey daha var.Biz birini sevebildiğimiz kadar insanız,birine aşık olabildiğimiz kadar.Merhamet duygusunu içimizde barındırabildiğimiz kadar insanız,acısını acımız yapabildiğimiz kadar.Birine kendimizden daha çok değer verebildiğimiz kadar insanız.Ve Selahattin Batu’nun da dediği gibi: ‘’Biz kollarımızı açabildiğimiz kadar insanız’’…