..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: limon2703
Eser Sıra Numarası: 180210eser02                                                       GERÇEK BİR KUCAKLAŞMA

       Çoğu insan karşısındaki kişiye olabildiğince iyi davranmak ister. Hem mutlu olmak hem de mutlu etmek için. Zaman geçtikçe fark ettim ki bazı insanlar yaptığı kötülüklerle mutlu hissediyor kendini. Umursamıyor üzdüğü kişiyi ve yaptığı kötülükleri. “Bir insan nasıl olurda kötülükten zevk alır?” hala anlayamadığım durumlardan biri. 

Eskiden masalları çok severdim, hala da seviyorum aslında. Hep kötüler kaybeder iyiler kazanırdı. Kötüler her masalın sonunda dersini alırdı. Bende çok mutlu olurdum masaldakiler adına ve bu gözle bakardım dünyaya. Ama seneler geçtikçe anlıyorum ki gerçek hiç de öyle değil. Hatta bu durum hayatta gerçekten iyi kalpli olan insanların varlığından şüphe eder duruma getirdi beni. Gelişen teknoloji insanlar arasındaki erişebilirliği arttırdıkça insanlar arasındaki iletişim bir o kadar zayıfladı. Ellerindeki tekno-dünyaların içine dalan milyonlarca insan gerçek hayatla ilişkisini kesti. Aslında teknolojinin gelişmesi olumlu bir olaydı, ama her şeyin fazlası zarar demeyi unutan insan, an itibariyle bağımlı olmayı başardı. Hem teknolojinin, hem de kötülüklerin.

Bir fark etmesek de bize şiddeti, nefreti, kötülüğü aşılayan internete bağlılığımız. Bunu çoğu kişi kabul etmez. Hatta bunu kabul etmemelerinin sebebi de internete olan inanılmaz güvenleri ve bağlılıklarıdır. Toplumlarda internetteki bilgilere o kadar çok güveniliyor ki yanlış olma ihtimali bile düşünülmüyor. Her şeye gerçek gözüyle bakılıyor. Zaten işin yöntemi bu.

Öncelikle cazip fırsatlarla insanların gözleri boyanıyor. Çoğu kişi de bu fırsatlardan yararlanmak isteyip akıllı cihazlar ve internet dünyasına girişini tamamlıyor. Toplumda popülerlik kazanmış uygulamalarla başlıyor bağımlılık, bir zaman sonra gözünü bile ayıramayacak duruma geliyor insan ve internet hızla güvenini kazanıyor insanların. Bununla beraber aşılanan her duyguyu, davranışı kabul ediyor. Her ne kadar diğer insanları üzse de, yaptığı kötülüğe aldırmıyor.

Bazı insanlarda ise küçük yaşlarda şiddet içeren bir aile ve toplumda büyümek gelecekte sorun olabiliyor. Küçük yaşlarda anne ve baba sevgisinden, sıcak bir aile ortamından, mutluluktan uzak kişiler büyüme çağında bu eksikleri sinir, öfke, nefretle örtmeye çalışıyor. Kendisi çocukken yaşadıklarının adaletli olduğunu düşünmediği için diğer insanlara kin besliyor. 

    Ben kötülüğü seçen yalnızca iki farklı tipteki insanları betimlemeye ve anlatmaya çalıştım ancak dünyada daha milyonlarca hikaye var. Hepsi birbirinden farklı olsa da çözümleri aynı olan problemler gibi. Hepsinin çözümü gerçek bir kucaklaşma ve sevgi.