..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: kuzey9090
Eser Sıra Numarası: 180217eser67                                                      PUSULA                                                    
       Aklıma takılan bir sürü soru var ama en merak ettiklerimden biri ise” Pusula neden hep kuzeyi gösterir.” sorusuydu. Aslında pusulayı bir sürü kişi kullanmıştır ama belki de kimse pusulanın neden kuzeyi gösterdiğini araştırmamıştır. Ama ben merak ediyorum çünkü küçücük bir alet nasıl oldu da dünyanın tüm kaderini değiştirdi. Belki de siz pusulayı hiç bu yönden ele almamıştınız, basit bir aletten fazlası olarak düşünmemiştiniz.

      Günümüz koşullarında pek büyük bir değer biçilmiyor neredeyse hiç bir değeri kalmadı desem tam yeridir yani. Ama pusula dünyadaki en önemli icattır bence çünkü yeni yerlerin keşfedilmesine olanak sağlamıştır. Bunun için biz Çinlilere buldukları bu alet için çok teşekkür etmeliyiz. 

     Bunlardan sonra size içinde yaşadığımız dünyadan bahsedeyim evet belki aklınıza  “pusuladan bahsederken neden Dünya’ya geçtik ?” gibi sorular oluşmuş olabilir ama anlatmaya başladığımda dünyanın pusulanın yönü göstermesi için çok önemli bir etken olduğunu anlayacaksınız. Manyetik alanlar elektrik yüklerinin hareketleri ile oluşuyor Dünyanın manyetik alanının kökeni tam olarak anlaşılamamıştır, fakat demir ve nikel içeren sıvı ve metalik dış çekirdeğinin dönmesi ve konvektif etkilerle oluşan elektrik akımlarıyla olduğu düşünülmektedir. Bu olay dinamo etkisi diye de adlandırılırmış. İşte pusula da bu manyetikliği kullanırmış. Pusulanın sabit olarak aynı yönü göstermesi yeryüzünde iğneyi çeken bir gücün olmasından kaynaklanır. Yeryüzünü bir ucu kuzeye öbür ucu güneye doğru uzanan oldukça büyük bir mıknatıs olarak gözünüzde canlandırabilirsiniz. Dünya’nın manyetik oluşu pusula iğnesinin dünyanın manyetik alanının kuzey kutbu tarafına doğru dönmesine neden olduğu için hep aynı yönü gösterdiği kararına varabiliriz. Şunu da unutmamalıyız ki pusulanın yanına manyetik alanı dünyanın manyetik alanından büyük bir cisim yaklaştırırsak pusulanın iğnesi o cisme doğru yönelecektir, bu da sizin doğru ve sağlıklı bilgi elde etmenizi zorlaştırır. Bu yüzden pusulayı manyetik alan oluşturan cisimlerin yanında kullanmamalısınız çünkü doğru olarak göstermeyebilir.

Umarım pusula artık sizin gözünüzde basit bir aletten fazlası olmayı başarmıştır. Çünkü sizin dışarıdan baktığınızda çok basit gördüğünüz pusulanın bir kâğıda sığdırılamayacak kadar çok önemli olduğunu anlamışsınızdır


pusulanın da işi zor  “