..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: kelebek0506
Eser Sıra Numarası: 180216eser57                                           KADIN OLARAK DOĞMAK SUÇ MUDUR?
                       
    Bahsedeceğim konu taciz,tecavüz,küçük gelinler,şiddet gibi eşitliğin sağlanamadığı yerlerde ortaya çıkan durumlar.Birçoğumuzun da bildiği gibi ülkemizde kadın ve erkekler pek eşit görülmüyor.Özellikle küçük yaşta çocuklara verilen eğitimin bu konuda payı oldukça büyük.Evde tüm ev işleri kız çocuklara bırakılmamalı.Herkes iş bölümü yapıp erkek çocuklarına ev işlerinin sadece kadınlara ait olmadığı,onların her şeyde köle gibi kullanılmaması gerektiği öğretilmeli ki büyüdüğünde eşine,çocuklarına karşı eşit ve saygılı davransın.
     
Ama bu durum bizim ülkemizde farklı bizler daha çok kızlarımızı kısıtlayıp,oğullarımıza hiçbir kısıtlama getirmiyoruz.Tabii ki oğullarımızı kısıtlayalım kızlarımızı yüceltelim demiyorum,Zaten böyle bir düşünce feminizme aykırı.Feminizmin düşünce yapısı eşitlikten yanadır.Sadece ülkemizde kadınlar daha fazla aşağılandığı için bu düşünce yanlış anlaşılabilir.
      
Eminim birçok kişi Özgecan ASLAN ı  tanıyordur.O bir minibüs şoförü tarafından canice katledildi.Onun büyük hayalleri vardı. Psikiyatrist olmak ve insanları mutlu etmek istiyordu.Ama bu hayallerini gerçekleştiremeden öldü.
      
Ben büyüyünce  hakim olmak istiyorum.Bu ilk başlarda bir hevesti ama büyüdükçe doğru bir karar verdiğime emin oluyorum.Hakimlikteki hedefim kadınları öldüren,taciz,tecavüz eden,küçük yaşta evlendiren her kimse ona “iyi hal indirimi” gibi indirimler ve “tahrik etti,onun da rızası vardı”gibi saçma mazeretleri de kabul etmeyeceğim.Mazereti her ne olursa olsun bir kadını,bir canlıyı öldürmenin cezası katil takım elbiseli mi,değil mi diye bakılarak karar verilemez.
        
Ben bir feminist olarak bu durumdan çok şikayetçiyim! Onca dayak yiyen kadının yardım çağrılarına sessiz kalınmasından sikayetçiyim! Pis çıkarları için gencecik kızların hayatlarını karartanlardan şikayetçiyim! Bir kadının hiç düşünülmeden “namus” adı altında katledilmesinden şikayetçiyim!
        
    Ben artık kadınlar için eşitlik istiyorum! Barışçıl ve eşit bir dünya istiyorum! Kadınların ölmediği,başlık parası karşılığında bir mal gibi satılmadığı bir dünya istiyorum! Bunun için de  susmayacağım.Tüm mağdur kadınların sesi olup onlara bir el uzatacağım.Ben eşit bir dünya istiyorum!