..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: karam0001
Eser Sıra Numarası: 171220eser01                                                                                           TECRÜBE 

           Büyüklerimden sürekli : “Biraz daha büyü, tecrübe kazan .” cümlesini duyuyorum.Ben bu tecrübenin nasıl kazanıldığını çok merak ediyorum.Bu tecrübe dedikleri şey acaba nedir? John Locke: “ Hiçbir insanın bilgisi, edindiği tecrübenin ötesine geçemez.” demiş.

Biz geçmiş zamanda başlayan ve şimdiki zamanda noktalanan birikimlerimizin tamamına tecrübe diyoruz. Tecrübe, çok önemli bir yol göstericidir.Yaşadıklarımız ve onların bıraktığı izler,acılar çekerek öğrendiğimiz,üzerinde düşünerek bir karara vardığımız anlar,dakikalar,saatler ve günler tecrübelerimizi oluşturur.

Tecrübe nasıl kazanılır? Hatalarımızla olabilir mi? Her hata bir tecrübe midir? Her hata tecrübeye dönüşmeyebilir.Tecrübeye dönüşebilmesi için, o  hatadan ders almış olmamız gerekir. Aynı hatayı tekrarlamamamız gerekir.Aynı hatayı yapan, fazla zeki değildir. Zeka,tecrübelerden yararlanma biçimidir. Bugünkü aklımız olsa, o hataları yapmazdık ;ama o hataları yapmasak da bugünkü aklımız olmazdı. 

Tecrübe, bizde iz bırakan bir şey olmalı. Hayat hepimize birçok farklı tecrübe kazandırıyor ve tecrübe kazanırken acı çekeriz.Acı deneyimler unutulamaz; ama acılar değildir aslında sadece bizde iz bırakan. Büyük sevinçler, kazançlar, başarılar da aslında bize deneyim kazandırır.Üzüntüler bizi sevince,kaybetmeler kazanmaya,başarısızlıklar bizi başarıya kavuşturacaktır.

Deneyimlerimiz, zamanla bilinçaltımıza iner ve  bilinçaltımızı biçimlendirir,bilinçaltımız ise hayatımızın yüzde doksanını  yönetir. Zihnimiz, %10 bilinç %90 bilinçaltımızdan oluşur. Bunu  aysberge benzetmek mümkün. Yani aslında çoğu kez bilinçli zihnimizde istediğimizi değil, bilinçaltında neye inanmışsak veya neden korkuyorsak onu çekeriz hayatımıza.
           
Tecrübelerini biriktirmeyen,kendisinden sonrasına aktarmayan kişiler ve toplumlar, aynı hatayı yapar. Bu da zaman kaybına neden olur.Tarih ,ders almayanlar için kendisini tekrarlamaktan öteye gidemez.Yani,yaşadıklarından ders alanlar ,tecrübe kazanmış olur. Henry Huxley “Bir insanın tecrübesini başından ne geçtiği değil,başından geçenlerden nasıl yararlandığı gösterir.” demiş.
             
Biz her şeyi yaşamak zorunda mıyız, başkalarının hayatını gözlemleyerek de tecrübe kazanamaz mıyız? Eğer hayatta her şey neden sonuç ilişkisine bağlıysa nedenleri  ve sonuçları ,hem yaşayarak hem de başkalarını gözlemleyerek görmek zorundayız. Mesleğimizde ve hayatımızda , karanlık yollardan yürüyeceğimize başkalarının tecrübe meşalesinden istifade ederek yürümek,daha kolay ve karlıdır.
               
Tecrübe bize ne kazandırır? Yaşlanarak değil,yaşayarak olgunlaşırız. “İyi kararlar, tecrübe sayesindedir ;tecrübe ise kötü kararlar sayesinde.”demiş Will Rogers. Tecrübeler, bizim insanlara ve olaylara karşı temkinli olmamızı sağlar.Tecrübeler,bize zaman kazandırır.Tecrübeler sayesinde aynı acıları çekmeyiz,yaşadığımız olaylardan daha az zararla kurtuluruz.
               
Tecrübelerimize yeni tecrübeler eklemeliyiz ki; kendimize güvenimiz artarak  hayat yolunda sağlam adımlarla ilerleyebilelim.