..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: irem0707
Eser Sıra Numarası: 180215eser03                                                     Eğitim İmkanları Eşit Mi?

    Ben 11.öğrencisiyim.Üniversite sınavı yaklaşırken eğitim adına daha önce düşünmediğim sorular ve sorunlarla karşılaştım.
     
Bu yaşıma gelene kadar ülkemdeki eğitimde eşitliğin olduğunu düşündüm. Fakat üniversite sınavına hazırlık çalışmalarına başladığımda bilgilerimin oldukça yetersiz olduğunu fark ettim. Bu durumu öğretmenlerime paylaştım. Benim yaşlarımda bir çocuğu olan öğretmenim, çocuğunun okul dışında katıldığı kurslardan, ilkokuldan bu yana okula destek anlamında yaptıklarından bahsetti. Bu durum, benim büyük bir umutsuzluğa kapılmama neden oldu.
     
O günden beri, eğitim gerçekten eşit mi yoksa bilinçli ya da maddi imkanları daha yeterli olan ailelerin çocukları, bu eşitlik kavramının dışında mı kalıyor?
     
Benim yaşımda her öğrencinin hayal ettiği bölümlere, iyi eğitim almış ve çocuğunu okuldan aldığı eğitim dışında faaliyetlerle destekleyen ailelerin çocukları, babadan oğula geçen miras gibi yerleşiyor. Sadece yüksek IQ’ya sahip birkaç öğrenci bu bölümlere girmeyi şansını yakalıyor.
     
Bu soruya cevap verememek derslere karşı motivasyonumu  olumsuz yönde etkiliyor. Eğitimde eşit şartlara sahip olduğuma ikna olmak istiyorum. Ülkemizin geleceği için elbette en iyi şekilde yetişmiş gençlerin iyi bölümlere yerleşmesi mantıklıdır. Peki benim gibi sadece okuldan aldığı eğitimle bir yerle gelmeye çalışan öğrencilere de daha özel ve donanımlı bir eğitim verilerek sağlanamaz mı ?

Zihnimizin yeni şeyler öğrenmede en aktif olduğu bu dönemler daha fazla bilgi ve beceri edindirilerek daha iyi sonuçlar alınamaz mı? Benden daha zeki olmadığını bildiğim akranlarım, ailelerinin yönlendirmesiyle benden daha başarılı oluyorsa okul kavramının yetersizliği söz konu değil midir?

Elbette aile desteği ilgisi fark yaratır. Ancak farkın bu kadar belirgin olması öğrenilmiş bir çaresizlik gibi önüme sunulan imkanlara boğun eğerek elimizdekilerle yetinmemizi mi gerektirir? Bu soru belki eğitim dışındaki durumlarda geçerli olabilir. Bize sunulmuş imkanlara razı olup onu en iyiye taşımamız güzel bir hayat felsefesi olabilir .Ama durum, eğitim konusundaysa benimle eşit şartlarda eğitim almamış akranlarımla eşitmişiz gibi düşünülüp aynı sınava tabi tutulmamız ne kadar eşit olabilir?

Umarım bir gün, bu sorularıma olumlu cevaplar alabileceğim bir eğitim sistemi geliştirilir.Gelecek nesiller sadece iyi olarak bilinen bölümlere değil de ilgisi ve yeteneği olan bölümlere yerleşir.