..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: helur0000
Eser Sıra Numarası: 180217eser27KAFAMIZDA DELİ SORULAR              
                                                                                                            
 Sorular vardır cevabını bulamadığımız, bazen içinden çıkamadığımız.
     
Evimizde resim hayatımızın bir parçasıdır. Bunun en önemli nedeni annemin resim öğretmeni olmasıdır.İşine o kadar bağlı bir anneniz varsa detayları gözden kaçırmanız olanaksız.
      
Bir akşam otururken annem:’’ Doğuştan görme engelli bir öğrencim olsa, ona renkleri nasıl anlatabilirim?’’ dedi. Gerçekten düşünmeye başladık. Biz; kırmızının, mavinin, sarının hatta sayamayacağımız kadar rengi tanırken, onlar ancak içinde bulundukları karanlığın rengini bilebiliyorlardı. Evet, siyahtan başka bir renk tanımayan birine nasıl olur da mavinin tonlarını  anlatabilirdik.

Yatağıma girdiğimde bile bunu düşünmekten kendimi alıkoyamıyordum. Ne kadar zordu bilinmeyeni tarif etmek. Bunun için yapılmış çalışmaları incelerken siyahı tarif edemediklerini fark ettim.

Beyazı anlatırken ellerine bir pamuk verildiğini ve  yumuşacık pamuk gibi denildiğini öğrendim. Yeşil için ağaçları, sarı için Güneş’i örnek gösterdikleri gibi… Ama bizim dünyamızdaki renklerle onların algıladıkları farklı olabilirdi.

Sonra annemden renklerin sıcaklık değerleri olduğunu öğrendim. Kırmızı ,en sıcak renkmiş; mor,en soğuk olanıymış. Acaba renkler sıcaklık değerlerine göre anlatılabilir miydi? Dokunarak okumayı öğrenen bir görme engelli arkadaşım, dokunarak renkleri algılayabilir miydi?

Hayat bazıları için zordu. İşitme engelli Bethoven o güzel besteleri nasıl yazabilmişti? Sesleri bile tanımadan…

İnsan ancak bir uzvunu kaybedince değerini anlıyor.
Allah’ın lütfuydu bize verilenler. O zaman engelli insanların ürettiği her şeye olan saygım bir kez daha önünde eğilmeye değer…