..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: farklı1234
Eser Sıra Numarası: 180217eser73                                                                  NEDEN VAR?

     Acaba kaderi kendimiz mi yazıyoruz ya da kader diye bir şey var mı? Bir sözde, aslında kader diye bir şey yok onu yazanda yaşayanda bizlermişiz. Ama Kur’an’da da bir kaderimizin olduğu ve buna bağlı olarak yaşadığımızdan bahsediliyor bir yerde de insanın aklının ve iradesinin olduğundan bahsediliyor. Mademki irademiz var. O zaman neden kader diye bir şey var. Bir insan kaza yapıp öldüyse buna kader mi yoksa dikkatsizlik mi demeliyiz? O zaman yaptığımız her yanlışa da kader mi demeliyiz. Yani anlamadığım bu durum en çok kafa karıştıran şey. 

Şimdi bir insan hırsızlık yapıp para çaldıysa bu insana neden ceza veriliyor ki, kaderin de varmış yaşamışsın, yapmışsın demeleri gerekmez mi? Mademki kader varsa, şimdi de söyle düşünelim, bu hırsızın aklı var iradesi var, isterse böyle bir şeyi yapmayabilir. İşte burada da insanın kaderini kendisinin yazdığını görmüyoruz.

Şimdi de şöyle bir konuyu konuşalım. Birisi alkol alıp aracı kullanıyor ve alkollü olduğu için kaza yapıp birinin canına kastediyor. Bu insan bizim gözümüzde tam bir suçlu ama ALLAH şöyle söylemiştir; Azrail (as) biliyoruz ki canımızı almakla görevli olan melektir. Allah ona bu görevi verdiğin de Azrail ben nasıl insanların canını durduk yere alırım dediğinde ise ben onların ölümüne neden bulurum ve öyle alacaksın dedi. Peki, o zaman bu insan nasıl suçludur. O adam ölümüne bir neden sebep olmamış mıdır? Mademki bir kaderimiz var neden bu dünyaya sınanmak için gönderildik kaderimiz varsa cennete ya da cehenneme gideceğimizde belli değil midir? Benim sakın kadere iman etmediğimi zannetmeyin sadece üzeri çok kapalı bir konu.