..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: engindeniz2002
Eser Sıra Numarası: 180216eser43


                                                           YARDIM EDİN!

       İnsan neden soru sorar? Tabii ki bir arayış içinde olduğu için. Arayış insanın doğasında vardır. Etrafımıza bakarsak  herkesin bir yerden başka bir yere koşuşturup durmakta olduğunu görürüz.

 Her gün yüzlerce, binlerce insan görüyoruz. Hepsinin bir derdi, bir amacı var. Sokaktaki dilenciden tutun, işe yetişmek için telaş edene, dersine geç kalmamaya  çalışan  öğrencisine  kadar herkes bir şeylerin  peşinde. Bu amaçların hepsi de birer arayıştan gelir aslında. Bütün bu hayat gailesinin arasında insanın zihnine bazı sorular geliyor. İnsan sorularına cevap arıyor. Bunlar, bazen başarıyı, bazen mutluluğu , bazen zengin olmanın yollarını, bazen de -maalesef-  kurtulma yollarını aramaya dair sorular oluyor. Dertlerinden, düşmanlarından, içinde bulunduğu çıkmazlardan kurtulmak belki de…Belki intihar etmemek için bir yol arıyor bile olabilir. O zaman bir soru da biz soralım:

İnsan kendine neden zarar verir ?

Aslında bu istek, yaşanılan acıyı bastırmak doğrultusunda gerçekleşir. İntihar; bu müntehir adayları için bir çeşit rahatlamadır. Onlara göre ya acılarından kurtulmuş ya da kendilerini temizlemişlerdir. Tabii her intihar ölümle sonuçlanmaz. Kişinin kendine kasıtlı bir şekilde verdiği her zarar intihar olarak nitelendirilebilir.

Bizim ilgilendiğimiz kısım ise bu girişimin sebepleri. Başlıca nedenlerini sıralarsak; ailenin küçük yaşlardan itibaren çocuklarına gösterdikleri ilgi/sizlik, ailede birinin intihar etmesi, aşırı alkol sigara kullanımı, günümüz ilişkilerinin kalitesi ve yapılan hatalar. Bunlar kişide psikolojik bozukluklara yol açar ve kişi bir çözüm yolu aramaya başlar. Çevresinden göremediği desteği kendine verdiği zararlarla kapatmaya çalışır. Bunun sonucunda ise bahsettiğimiz zararlar ortaya çıkar. Ancak bunu önceden görebilmek de mümkündür.

İntihar belirtileri nelerdir?

İntihar edecek kimseler, bu düşüncesini farklı yollarla dışa vurur. Bir bakıma hayat ile ölüm arasındaki o yoldan önceki son çıkış olarak görür, bunu.  Hatalarından sürekli bahseder. En önemli belirti ise ümitsizliktir. İntihar, çaresizlik ile ümitsizliğin kişinin kendi kafasında son bulmuş halidir.

Peki nasıl önlemler alınabilir ?

Kişinin sözel mesajları ve davranışları ciddiye alınmalı, psikolojik tedavi yoluna başvurulmalı, kişinin kendini iyi hissedeceği bir ortam oluşturulmalıdır. Hatta dikkatini başka bir noktaya çekecek, onu hayata bağlayacak uğraşlara yönlendirmeliyiz. Bu durumda en önemli görev aileye düşmektedir. Ancak bu insanlarımızı kaybetmemek için yalnız ailesi değil, onları tanıyanlar olarak hepimiz çaba göstermeliyiz.Yeri geldiğinde birlikte vakit geçirerek, yeri geldiğinde ona hiç beklemediği anda onu düşündüğümüzü belli eden küçük bir hediye ile, yeri geldiğinde ise belki sadece bir gülümsemeyle… Ayrıca “Benim başıma gelmez, benim yakınlarım öyle insanlar değil.” demek de oldukça yanlış bir tutumdur. Hayatta her şey herkesin başına gelebilir. Bu yüzden de unutmayalım, seversek seviliriz. Seviyorsak da varlığımızı belli etmeliyiz.