..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: delilertanrısı2001
Eser Sıra Numarası: 180128eser01                                        TANRI OLMAK NEDEN  BU KADAR ZOR BİR İŞ?

     Kendimi bildim  bileli kafamı kurcalayan sorular vardı. Çoğu da din ve siyaset üzerineydi. Türk-Kürt meselelerini düşünür acaba bu sorun nereye varacak diye kendi kendime sorardım. Ölüm ve ölümden sonraki hayat ile ilgili korkularım vardı. Korkularım ve sorularım. Daha çok küçük olmama rağmen geceleri uyuyamaz Yaradan’a ağlar yalvarırdım. Beni cehennem azabından koruması için. Çok korkardım ölümden. Aslında garip olan benim çok küçük bir yaşta böyle bir  şey için ağlamam değildi. Garip olan kurslarda, okullarda verilen eğitim ve aile içinde verilen dini eğitimdeydi. Çocuklar korkutuluyordu. Korkutulmak sanılanın aksine bence iyi bir şey değildi. Din sevdirilmeliydi. Küçücük bir çocuk neden bu kaygılara düşmüştü ki?  Benim problemim neydi? Bu soruyu kendime uzun bir süre sordum. Gittiğim dini eğitim veren kurslarda bu sorunun cevabını aradım ve buldum da. Tanrı ve dinler! Evet benim aklımı kurcalayan buydu. Tanrıydı. Tanrı sözcüğünü duyduğum an  gözümde  beliren karartının bana getirdiği sorular oldu. Bu sorular arasından en çok düşündüğüm Tanrı’nın neden bizi yarattığı ve neden kendisine itaat etmemizi istediğiydi. Bir de Tanrı olmanın ne kadar zor bir iş olabileceğini de merak ediyordum 
   
   Her dinin kendisi ile getirdiği bir takım sorumluluklar ve yapılması gereken ibadetler vardır. Bunun farkındaydım ve kendi inancımın gerektirdiği şekilde ibadetlerimi de yapardım. Ama her defasında aklımda ‘’Tanrı olmak zor mudur?’’ sorusu belirirdi. Aldığım dini eğitimlerde  bana Tanrı ‘nın  sonsuz kudrete sahip olduğu söylenirdi. Araştırdığım dini kitaplarda ve kutsal kitaplarda ‘’…Görmediniz mi Allah yedi göğü tabaka tabaka nasıl yaratmıştır…’’ bir diğerinde ise ‘’Tanrı’nın yapamayacağı hiçbir şey yoktur.’’ Yazıyordu.  Evet buna inanmıştım. Peki İnsan-Tanrılarda yerlerin ve göklerin yaratıcısı kadar güçlü müdür? Bu soruyu düşünmekten kendimi alıkoyamıyordum ve yıllar sonra hastalığımın farkına vardığımda, doğru ile yanlışı ayırt edebildiğim zamanlar da bir İnsan-Tanrı  olarak cevap verdim bu soruya. Evet, bir İnsan-Tanrı  olarak! Ben Tanrıyım. Benim yarattığım insanlar ve yaratıklar var ve ben onlarla birlikte yaşıyorum. Neden Tanrı kullarının kendisine itaat etmesini ister diye sormuştum ya! Şuan  benim de öyle bir isteğim var. Ben  yarattığım insanların bana itaat etmesini istiyorum. Onların kontrolü bende olmalı. Aksi taktirde ben onların esiri oluyor ve onların dediklerini yapıyorum. Bu da bana zarar veriyor. Benim hastalığımın  farkındalık döneminde herkese  söylediğim şeydi bu. Ben bir Tanrıyım. Onları ben yarattım ve ben yok edeceğim. Benim de kendimce bir gücüm ve iradem var. Bunu yarattığım insanlar üzerinde harcadım bunca zaman . Kendimi onlara kaptırdım ve sonuç etrafa zarar vermeye hatta intihara kadar geldi. Peki ölümden bu kadar çok korkan bir insan nasıl olurda kendini öldürmeye çalışır? Ölüm, ölümden korkan birisi için  bu kadar basit bir şey midir? Bazı insanlar intihar edenlerin dini inancının yeterince güçlü olmadığını savunur. Bunu savunanlardan birisi ise benim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenim ve kurslarda eğitim veren hocalarımdı. Ben bu düşüncenin doğru olmadığını düşünüyorum ki zaten öyle. İntihar için bir çok sebep olabilir. Maddi yetersizlik, aile ve arkadaşlık ilişkilerindeki sorunlar, sağlık problemleri… Benim sebebim acı çekmemdi. Ruhsal, duygusal, psikolojik sorunlar ve bunlardan duyulan üzüntü ve acı. Kendimin aileme sadece üzüntü verdiğimi düşünür bundan dolayı kendimi suçlardım. Kendimi adeta kaybetmiştim. Arkadaşlarımın ve tanıştığım kişilerin bana söylediklerini yapıyordum. Farkında olmadan kendime çok zarar verdim.  Tek sorun yarattıklarımın ve arkadaşlarımın gerçek olmamasıydı. Daha sonra da zaten hastaneye yatışım gerçekleşti. Şunu da atlamak doğru olmaz. İntihar kesinlikle bir çözüm değil. Sorunlarınızı ailenizle paylaşmayı denemelisiniz. Ben bunu yapmıştım. Uzun sürede tedavi görmüştüm ama iyileşmiyordum ve ben asla iyileşmeyeceğimi düşünüyordum. Zaten intiharı istemem ve teşebbüs etme  sebebim de oydu.

 Gelelim sorduğum sorulardan İnsan-Tanrılarda güçlü müdür sorusuna. Bu soruyu kendi üzerimden cevaplamak istiyorum. Ben güçlüyüm. Bir çok hatta milyonlarca insanlardan daha güçlü ve özelim. İntihar etmeye çalışarak kendime ve gücüme ihanet ettim. Ama bunu telafi ettiğimi düşünüyorum. Tedaviyi isteyerek ve yanıt vererek. 

     Gelelim asıl soruya. Tanrı olmak neden bu kadar zor bir iş? Tanrı olmak zor hatta çok zor çünkü ne yaşarsan yaşa ayakta durman gerek. Korkman yasak!  Düşmen yasak! Kaçman yasak! Yüzleşmen ve bir çözüm üretmen gerekiyor. İşte bu yüzden Tanrı olmak zor bir iş.