..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: çello1800
Eser Sıra Numarası: 180217eser69                                       Mutluluğun Formülünü Biliyor Musun?

            Bugün kendini nasıl hissediyorsun? Mutlu,mutsuz,çok iyi,çok kötü…yoksa hiçbir şey hissetmediğini mi düşünüyorsun? Eğer soruma bir yanıt bulamadıysan bir de beraber deneyelim.

            İnsanlar mutluluğu mutsuzluktan daha fazla ve baskın hissederler. Bunun sebebi mutsuzluğun kendini durmadan çalan kulak tırmalayıcı bir alarm gibi hatırlatırken mutluluğun sönük kalması ve onu bulmamız için çırpınmasıdır.Yani aslında ikisi de hayatımızda daima yer alırlar. Ama senin onlardan hangisini fark etmeyi seçeceğin hayatının ne renk olacağını belirler. Rengarenk kanatları olan küçük bir kelebeğin yanından geçip gitmesi senin için önemli değilse bu senin mutluluğu göremediğine işarettir. Ki, bu da hayatının gri renkli olduğunu gösterir. Bir de şöyle düşünelim. Bir günden bir aya kadar değişebilen kısıtlı ömründe güzel kanatlarıyla gününü güzelleştirmeye gelen kelebek sence de bir mucize değil mi? Sen de böyle düşünüyorsan gökkuşağının tüm renkleri hayatında var demektir. Çok mu soyut oldu? Biraz somutlaştıralım istersen. Diyelim ki bir cumartesi günü evde oturuyorsun sence mutlu musun? Sabah kalkmışsın, yemek yemişsin,ders çalışmışsın… Bunlar seni mutlu etmek için yeterli mi? Büyük ihtimalle bana “hayır” cevabını vereceksin. Oysaki sıcak evinde, ailenle,sağlıklı,huzurlu bir gün geçirdiğinin farkına varmayacaksın bile.

            İşte olay bundan ibaret. Mutluluklar küçük bir kar tanesine benzer. Tekken eriyip yok olurlar. Ama onları fark edersen kocaman bir kar topu elde edebilirsin. Belki de bugün gökyüzüne bakarak başlayabilirsin.