..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: çelik4235
Eser Sıra Numarası: 171119eser02                                                                   MUTSUZ İNSANLAR  

    Mutluluk öyle kapsamlı bir şeydir ki onu istediğin zaman her yerde bulabilirsin. Şu anda bunu uygulayan insanları görmek ise ne yazık ki çok zor. İnsanlar mutsuz. Hayattan zevk almayı unutmuş durumda. Peki neden herkes sinirli, hüzünlü fakat neredeyse hiç kimse mutlu değil? 

    Ben çevremde ki insanları, ülkemdeki insanları mutlu görmek istiyorum. Ama çevremdeki insanlar mutsuz. Bende böyle olunca kendimi boşlukta hissediyorum ve bende durduk yere mutsuz olmaktan korkuyorum . Oysa ki mutlu olmak zor bir şey değil. Sadece yapman gereken bardağın dolu tarafını görmek. Bazen başına bir aksilik gelir insanın. Hayat bu. Kimse ayağı takılmadan yaşamıyor. Senin yapman gereken bu aksilik karşısında dizlerinin üzerine çökmek değil. Gülümseyip yoluna devam etmek yapman gereken. 

    Bir de mutluluğunu kendine saklamayacaksın. Sevdiklerinle paylaşacaksın. Bir de başkalarının yüzünü gülümsetirsen işte o zaman değmesinler keyfine. Sen mutlusun. Sevdiklerin mutlu insan daha fazla ne isteyebilir ki? Bak, tamda bu olabilir sorun aslında, daha fazlasını istemek. Sen bunu yapıyorsan zaten mutlu olmayı hiç bekleme. Hiçbir zaman fazlasıyla mutlu olamaz insan. Elinde olanlar zaten sana mutluluk sebebi olmuyorsa, fazlasını alınca da mutlu olamazsın. Bu seferde daha fazlasını istersin. Bir bakmışsın elinde hırstan başka hiçbir şey kalmamış. “Şu olmadı iyi değilim, bu oldu kötü hissediyorum” diyerek tabi mutlu olamazsın. Bir de çoğunluk olarak biz gençlerde var bu. Sorsan neden mutsuzsun diye. Cevabını kendileri de bilmiyor. Eğer birbirimize karşı samimi olursak, sahte tavırlar sergilemezsek, bu sorunumuz ortadan kalkar. Herkes güçlü görünmek, farklı bilinmek istiyor. Bu yüzdende kimse samimi, güvenilir dostluklar yaşamıyor. Haliyle de kimse mutlu olamıyor tabi. Ben herkes her an mutlu olacak demiyorum. Her insan kötü şeyler yaşayabilir. Haliyle de mutsuz olabilir. Fakat, herkes sebepsizce mutsuz. Etrafta hayatından memnun olmayan, ailesinden, dostlarından şikayetçi olan insanlar kol geziyor. Bu çok rahatsız edici bir şey. Böyle hayat mı geçer? Mutluluk kendine saklanamayacağı gibi mutsuzlukta saklanamıyor. Biri mutsuz olunca bu çevresindekilere de bulaşıyor. 

    İnsan sevdikleri mutsuz olsun istemez ki. Buna rağmen insanlar ellerindekinin değerini bilmemeye, sevdiklerinin kıymetini anlamamaya devam ediyor. Bu bahsettiğim gerçekten beni çok şaşırtıyor ve bunun çok tehlikeli bir durum olduğunu düşünüyorum. Çünkü mutsuz insanlar demek huzuru olamayan bir toplum demek. Bu da toplumsal sorunların çoğalması demek. Böyle büyük problemlere yol açabilecek bir şey bu. Üstelik bir de dengesizliğe yol açıyor. Mutlu olacağı zamanda mutsuz olunca insanın dengesi tabi şaşar. Bu resmen intihar. Biz gençlerin bu ülke de mutlu olup hayatlarımızı yaşamamız lazım. Yoksa yarın bir gün boş bahanelerin arasına yeni bir bahane daha ekleriz “Bu ülke yüzünden mutsuzuz” deriz. Bir kuru ekmekle gününü bitiren insanlar varken, annesini, babasını, kardeşini, çocuğunu kaybetmiş insanlar varken, bize ne oluyor da mutsuzuz deyip feryadı basıyoruz? Bu ayrıca çok bencilce. Başkalarının halini düşünmeden, derdimizi bile bilmeden mutsuz olmak    
   
    Bizim yapacağımız mutsuzluğa bahaneler uydurmak yerine mutlu olmanın yollarını aramak. Belli ki mutsuz olmak sorunlardan başka bize hiçbir şey kazandırmıyor. Mutlu olmak ise insana sorunlar karşısında büyük zaferler kazandırıyor. Şu güzel ülkede geçirdiğimiz hayatımızı mutsuzlukla geçirip heba etmenin hiçbir anlamı yok.  Mesele düşünmek, anlamak ve hayatımızın, değerini bilmek. Bunları başardığımız zaman mutluluğu elde ederiz ve sorunlarımız ortadan kalkar.