..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: berceste2312
Eser Sıra Numarası: 180216eser55 

                                                                            BENCİLLİK

    Neden tüm insanlar içlerinde bencillik barındırırlar? Bu doğuştan gelen bir şey midir? Yoksa bunu bize daha küçücükken öğreten, içimize koyan hayat mıdır? Doğuştan gelen bir şey ise şayet bebeklerin kötülükten yoksun, saf olduğu ne kadar doğrudur? Hayat sonradan içimize koyuyorsa eğer, aynı zamanlarda ve eşit miktarlarda mı belirmiştir bu bencillik?
             
Bencillik; küçükken oyuncağını paylaşmak istememek, annesinin sadece kendisiyle ilgilenmesini istemek,  yediği yiyecekten başkalarına vermemek gibi yollarla kendini gösterir. Gençlik döneminde en yakın arkadaşının başkalarıyla oynamasını istememek, kendinin olmayan bir şeyi benimseyip başkalarına vermemek,  kendinin üzülmesindense başkalarının üzülmesini tercih etmek şeklindeyken; yetişkinlik döneminde ise istediği şey uğruna başkalarının kalbini kırmayı önemsememek, hep ilk önce kendini düşünmek ve benzeri yollarla bireyin hayatını etkilemeye devam eder. Bu davranışların sonucunda kişi toplumdan dışlanabilir, içine kapanabilir asosyal bir hayat sürüp psikolojik sorunlar yaşayabilir. Yani kişinin içindeki bencilliği engelleyememesi hayatında geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.
             
Peygamber Efendimiz’in, “Sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.” hadisinde söylediği “birbirinizi sevmedikçe” ifadesi bencil olmaya karşılık gelmektedir. Yani bencil olmamız iman etmiyor olmamıza bile neden olabilir. Dinimizde kişinin bencil olmaması bu denli önemlidir.
             
Bencil davranışları daha önce kendimde, arkadaşlarımda ve çevremdeki insanlarda birçok kez gözlemledim. Peki bunların sebebi neydi ve sonucu ne olacaktı? Gelecekte vereceğimiz önemli kararları da etkiler miydi? Böyle olmasını nasıl engellerdik ve bu bencillik denen çıkarlarını gözetme durumundan nasıl kurtulabilirdik?
             
     Bu konuyu hayatım boyunca sık sık düşündüm, üstüne teoriler ürettim ve sorularıma faklı yanıtlar aradım. Aramaya da devam edeceğim. Bencilliğimin çevremdeki insanları üzmemesi, kararlarımı etkilememesi ve hayatımın gidişatını değiştirmemesi için elimden geleni yapacağım. Önümde gidilecek uzun bir yol olduğunu biliyorum. Ama her ne olursa olsun başarabileceğimi düşünüyorum.