..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: bennur0798
Eser Sıra Numarası: 180216eser52                                                         YERYÜZÜNÜN MAVİLİĞİ
   
Görmeyin beni. Denizde çırpındığım gibi. Duymayın beni. Engin denizlerde yaşam mücadelemi.

Bekliyorum denizde , bir balıkçı teknesi. Alsa götürse beni korkularımdan. Ne güzel bir kurtuluş değil mi? Bazen düşünüyorum , balık olmak yerine insan olsaydım eğer engin denizin ihanetine değil de mavi gökyüzünün sevgisine mi sığınırdım? Balık olmak yerine insan olsaydım , ilerlerken takılır mıydım taşlara , yosunlar gibi? Onca varlık içinde yalnız hisseder miydim kendimi? Balık olmak yerine insan olsaydım , ufukta arayıp bulacağımı sandığım mutluluğu bu sefer sonsuz katmanlarda mı arardım? Gemilerin boğuk sesi yerine insanlarn huzur veren şarkılarnı mı dinlerdim yalnız gecelerimde? Balık olmak yerine insan olsaydım eğer bir taşın altında değil de parıldayan yıldızların altında mı hayal kurardım bu sefer?
   
Duyarlar mıydı beni , anlarlar mıydı kimsesizliğimi , şarkılarında bulur muydum kendimi? Allı pullu balıklar sevilir ya hani , insanlar severler miydi beni , hissederler miydi içimdeki hiçliği , boşluğu , yalnızlığı...? Bulurlar mıydı saklandığım yerden , balık olmak yerine insan olsaydım eğer? Yine boğulur muydum nefes alırken? Susar mıydım gülmeye , yine gerçekleştiremez miydim düşüncelerimi , özgür olur muydum acaba? Balık olmak yerine insan olsaydım eğer yorulur muydum yaşamaktan? Tükenir miydim yine? Herkese rağmen kendimi boşlukta hisseder miydim? Yine ay , ışığını üzerime yansıtır mıydı acılarımı açığa çıkarmak için?

Yine kaçar mıydım ezilmekten , üzülmekten? Gözlerimi derin uykulara kapatır mıydım huzurla , huzursuzluklarıma? Hisseder miydim mutluluğu iki avuç arasında? Eğer balık olmak yerine insan olsaydım görürler miydi dökülen yaşlarımın anılarımda süzülüşünü? Gelirler miydi yanıma ışığım söndüğü zamanlar , isterler miydi beni yanlarında? Acaba bilirler miydi sönmeye çalışırken daha çok yandığımı? Yine yaşarken boğulur muydum sessiz çığlıklarımla dolu karanlık hayallerimde?...
   
Bir şey takılıyor bedenime. Canımı yakıyor hem de.

Uzaklaşıyorum düşüncelerimden. Aynı zamanda da derin sulardan. Duymuşlar mıydı sessiz haykırışlarımı? Bulmuşlar mıydı beni , saklandığım yerden? Yavaşça süzülüyorum deniz sularında.
Çıkıyorum gün yüzüne acılarımla , anılarımla...
           
Bir şey çekiyor beni güneşe doğru...  İlk defa görüyorum dünyayı...

 Bu kadar güzel miydi deniz? İçindeki korkunçluklara rağmen. Bu kadar şefkat dolu olur muydu bir görünüş? Bunca yıl nefretle durduğunuz bir yere , sizde benim gibi aşık olur muydunuz sonradan? Canınızı acıtan maviliğe sımsıkı tutunmak ister miydiniz? Geriye dönmek istemezken , özler miydiniz yaşayabildiğiniz anları?
Yakıyor güneş , gözlerimdeki acıyı , karanlığı , yalnızlığı , sessizliği...

Kavruluyordu bedenim. Yavaşça tükeniyorum. Hissizleşiyorum... Giderek kendimden geçiyorum... Nefes almakta zorlanıyorum...

  Nefes alamıyorum...