..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: batu2222
Eser Sıra Numarası: 180217eser63                                                           DÜŞÜNCESİZLİK

       İnsan genç yaşında çok fazla soruya, çok fazla cevabı aklına takıyor. Bazen duygusal sorular, bazen ise etki alanı dışında gelişen olaylar. Benim aklıma takılan cevabını aradığım sorulardan biri “İnsanlar neden bu kadar duygusuz davranıyor ?” bu soru beni oldukça meşgul ediyor. Fakat cevabına ulaşamamam ise işin cabası oluyor. 

       Bir insan başka insanları etkiler, onları mutlu eder, mutsuz da edebilir. Ama bir etki bırakır hayatlarda bunu görmek çok basittir aslında, bir kadına güzelsin diyorsan ve mutlu oluyorsa seni önemsiyordur. Değerini bilmiyor insanlar çoğu şeyin, insanların değerini bilmiyorlar, zamanın değerini bilmiyorlar. Çoğu şeyi kaybediyorlar duygusuz davranarak kendilerinden uzaklaştırıyorlar sonra ise ufak bir çocuk gibi ağlıyorlar. Bunun sebebi bahsettiğim gibi değer bilmemeleri insan çoğu şeye değer vermeyebilir bu normaldir. Basit bir örnek vermek gerekir ise; bir filme önem, değer vermeyebilirsin. Ama o filmi çeken,  saatlerini o filme harcayan insanların ortaya koydukları sanata saygı duymak zorundasın, değer vermek zorundasın. İnsanların anlamak istemediklerini düşünüyorum. Çünkü bir fikre değer verdiklerinde o fikir benimseyeceklermiş gibi hissediyorlar. Saygı duymamalarını ve değer vermemeleri bir tür “Savunma mekanizması” olarak değerlendiriyorum. Hayatlarında bulunmasını istemedikleri şeyleri saygısız hareketlerle kendilerinden uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Başarıya ulaşıyorlar ama fazla bir başarı hayatta kendilerine ilerde açılmasını isteyebilecekleri bir kapıyı tamamen kapatıyorlar.

         Bir şairin bir iki tane şiirini okusalar, saygı gösterseler hayatlarından bir şey kaybetmezler ama onlar sadece özel günlerde birkaç parça güzel sözünü, saygısız bir şekilde kırparak sevdiklerine atmayı biliyorlar. İnsanları kırıyorlar ama farkında dahi değiller. Neden böyle davranıyorlar tam anlamıyla bilemiyorum, teorilerim arasında kalıyorum. Ama keşke böyle davranmasalar da, ben de bu soruyu sormamış olsam dediğim zamanlar da bir hayli bulunmakta.