..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: ayraç1636
Eser Sıra Numarası: 180216eser36                                
KADIN OLMAK BU KADAR MI ZOR?                                                                                    

       Geçmişten  bugüne bakıldığında her devirde zordu kadın olmak. Kadınsın diye gömülürsün çocuk yaşta. Köle olursun, ailenin utanç kaynağı olursun.  Zaman geçer, devir değişir, ülke yönetir kadın ve umut doğar diğer tüm kadınlar için.  Değer görecektir çünkü, ya da öyle zannederler.Yüzyıllar geçer. Geçmişe, o zamanda yaşayanlara döner bakarsın ve şimdilerde değer gördüğünü sanırsın. Sonra değişen tek şeyin zaman olduğunu fark edersin.
            
 Ben bir kadınım ve küçüklüğümden beri buna göre davranmam gerektiği söyleniyor. Ben bir kadınım, her yerde olduğu gibi iş hayatında da önceliğin erkeklerde olduğunu bilmem gerekiyor. Ben bir kadınım, bu yüzden erkekleri el üstünde tutmam gerekiyor. Bir gün diğer binlerce kadın gibi tecavüze uğrayabilirim, çünkü ben bir kadınım. Polise giderim, insanlara anlatırım “Rızası varmış.”  derler. Kadınım ya ben, savunamam kendimi.  Kocamdan, ailemden şiddet görürüm ama vazgeçemem onlardan. Kendime sahip çıkamam ben, ayaklarımın üzerinde duramam, çünkü kadınım! Beceremem. İstediğim kıyafeti özgürce giyinemem, otobüste,  parkta, bahçede tekmelerler beni. Gece vakti dışarı çıkamam mesela, üstelik kısa ya da dar da giyemem, sonra kuytu köşede tecavüze uğrarım,  öldürülürüm diğer binlerce kadın gibi. Sonra arkamdan katilimi suçlamak yerine ben suçlanırım çünkü “Gece vakti kız başıma üstelik dar ve açık kıyafetlerle dışarıdaydım, hak etmişimdir.” Dedim ya kadınım ben.  Acizim diğerlerinin gözünde, muhtacım, yaşayabilmem için birilerine ihtiyacım var. Kadınım ben, küçük yaşta evlendirilir,  yine o yaşta çocuk doğururken ölürüm ben!

        Kadınım ben, erkeklerin yapabileceği her şeyi yapabilecek kapasitem ve gücüm var. Ben bir kadınım, iş hayatımda da, hayatımın diğer her yerinde de hak ettiğimi alırım ben. İstediklerimi giymeye de hakkım var. Çünkü kadınım ben, ben de insanım! Allah (c.c) “ Tüm canlıların üstünü insanlardır.” demiştir. Allah kullarını ayırmazken aciz kullarının ne haddine! Allah beni akıl ve irade sahibi yarattı. Neyi yapıp yapmayacağıma ben karar veririm. Benim yerime başkaları değil! Kadınım ben; okurum, dinlerim, gezerim, giyerim, gülerim, ağlarım, severim, sevmem, isterim, istemem. İnsana dair ne varsa yaparım ben. Bilirim ben, okudukça değişir, gelişirim, kendimle birlikte yavaş yavaş da olsa dünyayı da değiştiririm. Güçlüyüm ben, muhtaç değilim kimseye, kendi ayaklarımın üzerinde durabilirim. Kendime yeterim, kendimin ve yapabileceklerimin farkındayım. Her an tacize, tecavüze, saldırıya uğrarım korkusuyla; giymek istediklerimden, günün hangi saati olursa olsun dışarıya yalnız başıma çıkmaktan, özgürce yaşayıp kahkahalarla gülmekten asla vazgeçmem. Güçlüyüm, kendimi ve dünyayı değiştirebilirim. Her şeyi yapabilirim özgürce. Dedim ya KADINIM BEN!             


önceki eser / sonraki eser