..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: ayınkaranlıkyüzü8138
Eser Sıra Numarası: 180209eser04                              BENİM HAYALLERİM BENİM KAYGILARIM

    Ben, sırtında kanatları olan istediği yöne uçabilecek bir gencim. Gerçekleştirmek istediğim hayallerim ve hedeflerim var. Ancak, o yöne doğru uçarken kafama takılan, cevabını aradığım birçok soru var. Düşünüyorum da, herkesin kafasında kurguladığı yaşamak istediği hayatları var. Ben de kendim için rahat ve mutlu olabileceğim, yüreğimin ferah ve sıcacık olduğu bir yaşam düşlüyorum. Beni bu yolda engelleyecek hiçbir problemi karşımda istemiyorum. Bunun için kafamdaki tüm soruları, etrafımda gözlemlediğim sıkıntıları çözüme kavuşturup, aklımdaki ve omzumdaki tüm yüklerden kurtulmalıyım.

   Düşlerime doğru süzülürken, aklımı kurcalayan en büyük sorunlardan biri eğitim ve öğretim sistemimiz. Eğitim ve öğretimde her sene farklı sistemlerin uygulanması, deneme yanılma yöntemiyle bu sistemlerin bizim üzerimizde değerlendirilmesi; tutarlı ve istikrarlı bir eğitim ve öğretim sistemimizin olmaması, bizleri düşlerimize ulaşmaya çalışırken etkileyen sebeplerden biri. Eğitim ve öğretim sistemi, bizim planladığımız geleceğimizin temelini oluşturduğundan, bu sistem kurgulanırken biz gençlerinde içinde bulunduğu kurul tarafından değerlendirmeler sonucunda en uygun sistem hayata geçirilmelidir. Bu sayede, hem düzenli bir sistem oluşmuş olur, hem de öğrencilerin derslerden aldığı verim artar ve başarı oranı yükselir. Bence; bir insanı oluşturan temel şey onun her anında kendini ifade ederken yararlandığı duygu ve düşünceleri yani karakteridir. Bu yüzden bu dünyayı güzelleştirecek, hayallerini gerçekleştirecek kanatlı meleklerin öğreniminin yanı sıra eğitimi de çok önemli bir yer teşkil eder. Düzgün kişilikler yetiştirildikten sonra, öğretim gelmelidir. Öğrenim görürlerken de, eğitim hiçbir zaman elden bırakılmamalıdır. Daha aydınlık, parlak fikirli gençlerin yetişmesi için, müfredattaki akademik yoğunluk azaltılmalı, sosyal aktivitelere de yer verilmelidir. Ayrıca bu meleklere rol modelleri seçecekleri baş melekleri tanıma fırsatı verilmeli. Bu sayede hayatlarına doğru ve istedikleri rotada yön verebilirler. Bana göre eğitim ve öğretim sistemimiz tam ve doğru olduğunda güvenlik ve sağlık sistemimiz, toplum ahlakımız ve ekonomimizde gelişecektir.

   Çizdiğim rotaya doğru kanatlarımı çırparken, beni kısıtlayan en büyük problemlerden biri de özgüven eksikliğidir. Bu kişisel bir sıkıntı olarak gözükse de, toplumun geneline hakim olan bir kaygıdır aslında. İnsanların birbirini anlamaya ya da birbirine anlayış göstermeye tahammülü yok. Herkes için en kolayı karşısındaki kişileri eleştirmek ve tabulaştırılmış kalıpların dışına çıkan insanları yargılamak. İnsanlar bu yüzden kendine olan güvenlerini kaybedip, doğru olmadıklarını bildikleri halde, ona dayatılan doğruyu kabul etmek zorunda kalıyorlar. Tam oturmuş kişiliklerde, dayatma ve dayatılmaya karşı istikrarlı bir savunma mekanizması vardır. Toplumdaki ön yargıların kırılması ile bu sorunun aşılacağını düşünüyorum.

    Birinin benim kanatlarım sayesinde ilerlemesi de en büyük endişemdir. Hayata atıldığımızda, başımıza gelen en korkunç şey bu değil midir? Binbir emek ve mücadele ile hazırladığınız projenin, işin, sunumun, tasarının, çözümün bir üstünüz tarafından kendi yapmışçasına ilgililere sunması ve bunun karşılığında alınan geri dönüşün(terfi, ödül, hakedişin,…) sanki kendi hakkıymış gibi kabul görmesi, büyük bir adaletsizliktir. Yönetici vasfı taşıyan bir insanın, altında çalışan başarılı bir elemanını sömürerek onun yükselişini engellemesi kabul edilemez. Bu insanlar adaletsizlikleriyle prim yaptıkları müddetçe alttan başarılı neslin gelmesi engellenecektir.

    Evet, sizinle de paylaştığım gibi, bu sorunlar benim kanatlarıma yük oluyor. Bu yükleri kanatlarımdan atmak için, tüm işbirliklerine ben varım! Herkes sorunları çözmek için elini taşın altına koysa, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirse, saygıyı, sevgiyi ve iyi niyeti sûistimal etmese, zaten ortada oluşacak bir sorun kalmaz. Kendinden emin, istediği ufka hiç korkmadan ulaşan nesiller yetişecektir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Hayal ettim, hayalimin önündeki manileri tespit ettim. Manileri kaldırdığımda, hayalim kendiliğinden gerçekleşti.”