..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar Rumuzu: asude1234
Eser Sıra Numarası: 180212eser02                                        HASTALIKLAR VE YETERSİZ TEDAVİ

  Günümüzdeki teknolojinin bu kadar gelişmesine rağmen, insanoğlunun hâlâ bazı hastalıkların tedavisini bulamamasının sebebi nedir?

İnsanların tıp alanında yaptığı birçok gelişme var. Bu gelişmeler insan sağlığının ve bazı hastalıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır; fakat hala tam olarak yeterli değildir.
Günümüzdeki teknolojinin bu kadar gelişmesine rağmen, insanoğlunun hâlâ bazı hastalıkların tedavisini bulamamasının bence iki tane sebebi var. İlk sebep belki teknolojimiz günümüz için yeterli olabilir, ruhsal açıdan da yeterli olabilir; fakat vücudumuz bu teknolojiye hazır değil. Peki, ne yapmalıyız? Vücudumuzun kendi kendine bu teknolojiyi yakalamasını mı beklemeliyiz. Hayır. Vücudumuzu yöneten ve emir komutayı sağlayan kısım beyindir. Bir tedavinin işe yaraması için ilk önce o tedavinin beyin tarafından kabul edilmesi gerekir. Peki, beyin o tedavi kabul etmezse ne olur? Tedavi işe yaramaz ya da insan vücuduna kalıcı hasarlar verebilir. Yani ilk sebep için teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, en gelişmiş teknolojiyi bile bulsak insan vücudunun kabul etmeyeceği veya henüz insan vücudunun hazır olamadığı bir teknoloji ise tıp alanında hiçbir gelişme sağlanamamış demektir. Yani ilk sebep insan vücudunun henüz bu teknolojiyi kaldırabilecek kadar gelişmiş olmamasıdır. İkinci sebep ise kısa ve öz teknolojimizin sandığımız kadar gelişmiş olmaması. 

     Kısacası ya biz fazla gerideyiz ya da teknolojimiz fazla ileride. Eğer bazı hastalıkların tedavisinin bulunamamasının sebebi insan vücudunun henüz bu teknolojiye hazır olmayışıysa insan vücudunu hazır hale mi getirmeliyiz? Evet, ama bu insan vücuduyla oynayarak veya doğanın dengesini bozarak ya da bir çeşit kimyasal kullanarak yapmamalıyız. Kendi vücudumuzda olan hastalıkların tedavisini yine kendi vücudumuzda aramalıyız. İlk olarak hastalığın sebebini bulmalı daha sonra tedavi için çözüm yolları aramalıyız. Eğer vücut tedaviyi kabul etmez ise ilacı ya da tedaviyi geliştirmeye çalışmamalıyız. Vücudun neden tedavi kabul etmediğini araştırmalıyız. Vücut kendine zarar veren hiçbir maddeyi kabul etmez, cevap vermez. Zaten eğer vücut bir ilacı kabul etmiyorsa ilacı komple değil ilacın içindeki vücuda zarar verebilecek olan kimyasal bulunmalı. Özetleyecek olursak vücudumuz zaten bize gerekli olan tedavi konusunda yardımcı oluyor. Kendine zarar veren ilacı kabul etmiyor. Bize bir işaret veriyor. Ama biz tedaviyi vücudumuzda değil teknolojide arıyoruz belki de en büyük hatamız kendimize değil teknolojiye fazla güvenmemizdir. Yani vücudumuza karşı sağır olmaktır.