..
“Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.”


Yazar  Rumuzu: arayıcı2121
Eser Sıra Numarası: 180217eser42                                                                      ÇIKMAZ YOL

     Küçüklüğümden bu yana aklıma takılan onlarca soru var. Bu konuların neredeyse hepsii dini konulardan. İlkokuldan itibaren başlayan bu süreç lise çağlarında daha da yoğunlaştı diyebilirim. Muhtemelen ergenliğin getirdiği her soruya cevap arama isteği lisede en üst seviyeye ulaştı. Her hafta temel dini bilgiler dersine girdiğimde öğretmenim yeni konular anlatıyordu.. yeni onular yeni soruları doğuruyordu.. öğretmenime ne kadar soru sormaya kalksam sorularımı kendi cevaplamak yerine sınıfa söz hakkı veriyordu. Sınıf da her defasında beni tatmin etmeyen cevaplar veriyordu. Öğretmenim her sorumda bir kaçamak bulup cevaplamıyordu. Sorularımın ardı arkası kesilmiyordu. Öğretmenim bu durumdan rahatsız görünüyordu. Son çare olarak beni derin işlenmesine engel olma gerekçesi ile okulumuzun müdürüne şikayet etti. Müdür bey beni odasına çağıdı. Her zamanki gibi suçu biz öğrenci milletinde bulacağından emindim ama yine de şansımı  denemek istedim. Öğretmenimizde alanının çok büyük bilgi eksiklikleri olduğunu söyledim. Müdür bey beni suçladı. Ancak beni müdür beye şikayet etmesi sorularımın cevabını verdiği anlamına gelmiyordu. Sorularım beni rahatsız ediyordu. Bu konuda uzman birini bulmak istiyordum. Ta ki bu yarışmayı görene kadar. Bu yarışmanın benim için büyük şans olduğu kanaatindeyim. Bu yarışmaya katılmayı canı gönülden istiyordum. Artık aklımdaki soruları sormak lazım. Sorularımı madde madde sıralayacak olursam;

 1. Hz. İsa’nın babasız bir şekilde dünyaya gelmesi nasıl oldu? Ve bu olayda Allah bize nasıl bir ders vermek istedi?
 2. Allah’ın gücü her şeye yeter. Olması istediği şeye ol der ve olur. Buna rağmen neden zebaniler ve meleklere ihtiyaç duymuştur?
 3. Allah neden bütün kullarını dünyaya zengin olarak göndermiyor? Zengin olarak doğan kişinin fakir olarak doğan kişiden Allah katında daha fazla ameli olmamasına rağmen bu durum neden böyledir.
 4. İlkokuldan bu yana kader kavramı hep kafamı kurcalamıştır. Laderimiz belli olduğuna göre programlanmış robotlardan ne farkımız vardır?
 5. İslam dininin bilinmediği ve yaşanmadığı ülkelerde doğup, büyüyen ve atalarının dinlarini yaşayanların öldüğünde cehenneme gitmesi haksızlık değil midir? Ve bizim onlardan ne fazlamız var da islamiyet resmi bir din olduğu bir ülkede hayat sürüyoruz?
 6. Allah her şeye ol dediğinde olamsına rağmen dünyayıı neden 6 günde yarattı?
 7. Allah kutsal kitabının bir ayetinde ‘’gerçekten biz insanı en güzel bir surette yarattık’’ demesine rağmen neden bir kısım insanları güzel, uzun boylu, yakışıklı bir kısım insanı ise kısa boylu, çirkin yarattı?
 8. Allah, insanların yaşaması için neden boş bir gezegen seçip insanların yaşayabileceği bir düzen kurmamış da dünyayı seçmiş?
 9. En mükemmel varlık insan olmasına rağmen başka bir boyuttan olan ve insandan daha basit bir varlık olarak görülen cinler insanlara neden zarar verebilir?
 10. Allah neden dualarımızdan bir kısmını kabul edip, bir kısmını kabul etmez?
 11. Allah’ın en sevdiği kulu Hz. Muhammed (s.a.v.) olmasına rağmen bu dünyada neden bu kadar acı çekmesine göz yummuştur?
 12. Allah, kutsal kitaplarından Tevrat, İncil ve Zebur’un değişmesine izin verirken KurAn-ı Kerim’in değişmesine neden izin vermemiştir?
 13. Müslümanlar yere bir ekmek düştüğünde ekmeği yerden kaldırırlar, öperler, başlarını ekmeğe dokundururlar. Kısacası ekmeğe çok önem verirler. Müslümanlar neden ekmeği diğer nimetlerden daha üstün tutarlar? Bu emir onlara Allah’tan mı gelmiştir?
 14. Allah, kullarını daha doğmadan kaderlerini bilmesine rağmen kullarını dünyaya gönderip onları neden bir sınava tabi tutar.
 15. Allah, bazı insanların İslam coğrafyalarından çok uzaklardan gelip İslam’ı bulmalarına izin verirken bazı insanların neden islamla tanışmalarına sebep olmaz?
 16. Allah neden en çok ona ibadet eden kullarını sever? İnsanlaara yardım eden insanlara faydalı olan kullarının yaptıkları iş Allah’ı anmaktan daha önemli değil midir?
 17. Allah, ibadetlerin yapılışı, nelerin helal nelerin haram olduğu gibi konuları neden Kuran-ı Kerim’de en ince detayına kadar açıklamadı ve insanların bazı dini konularda itilafa düşmelerine izin verdi. 


önceki eser / sonraki eser